Historia tego wyjątkowego wagonu zaczęła się w Szczecinie, gdzie pełnił rolę "Dużego Szczeciniaka" przed przeniesieniem do Poznania w 1946 roku. Wraz z siedmioma innymi wagonami doczepnymi i ośmioma silnikowymi, wszedł w skład floty tramwajowej stolicy Wielkopolski.
Po latach eksploatacji, w 1970 roku wagon został sprzedany i przekształcony w urokliwą altankę ogrodową. Jednakże, dzięki staraniom podejmowanym 20 lat temu "Duży Szczeciniak" został ocalony od zapomnienia. W 2008 roku został wpisany do ewidencji zabytków ruchomych, a niedawno przeszedł kompleksowy remont w Stacji Obsługi i Remontów MPK SA w Krakowie.
Wagon czekał na ten remont od 20 lat! Pamiętam, jak wspólnymi siłami wyciągaliśmy go z działki w Suchym Lesie, gdzie od lat 70. XX wieku służył jako altanka - podkreśla w informacji na stronie poznańskiego MPK prezes spółki - Krzysztof Dostatni.
Przypomina że "Duży Szczeciniak" został odnaleziony w 2003 roku po wspólnej akcji MPK Poznań, Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych i "Gazety Wyborczej". Ówczesny właściciel zgodził się go oddać w zamian za domek - kontener. Jak mówił, nigdy nie przywiązywał większej uwagi do samego wagonu, ważna dla niego była jego wartość użytkowa.
- A dla nas, miłośników komunikacji, to był skarb - dodaje Krzysztof Dostatni.
"Duży Szczeciniak" wrócił do Poznania. Wagon wyjedzie na tory
Po oficjalnej prezentacji na początku tego tygodnia, wagon S2D powrócił do Poznania i obecnie znajduje się w zajezdni Franowo. Jego efektywność po remoncie będzie można podziwiać podczas niedzielnej parady z okazji 125-lecia tramwaju elektrycznego w Poznaniu, która rozpocznie się o godzinie 11.00. "Duży Szczeciniak" wraz z innymi historycznymi tramwajami przejedzie trasą, obejmującą najważniejsze ulice miasta.
Tramwaje m.in.: typu I z wagonem doczepnym WD, KSW+S2D, N+ND, Konstal 102N i 102Na, Duwag GT6, GT8 i GT8ZR pojadą trasą: Zwierzyniecka - Kraszewskiego - Dąbrowskiego - Roosevelta - rondo Kaponiera - Święty Marcin - Podgórna - Strzelecka - Królowej Jadwigi - Górna Wilda - 28 Czerwca 1956 roku - Pamiątkowa - Zajezdnia Madalińskiego - podaje rzecznik prasowy MPK Poznań.
Po paradzie, od godziny 12.00, bramy zajezdni Madalińskiego zostaną otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Tam będzie można nie tylko podziwiać historyczne tramwaje, w tym odnowionego "Dużego Szczeciniaka", ale także zobaczyć zabytkowe samochody z kolekcji Automobilklubu Wielkopolski. Dodatkowo, w zajezdni Głogowska będzie możliwość zwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji MPK.
Uruchomiona zostanie bezpłatna linia dowozowa historycznymi autobusami, łącząca kluczowe punkty programu obchodów według trasy: Panorama - Drużynowa - Dmowskiego - Krauthofera - Głogowska (przy zajezdni) - Hetmańska - Zajezdnia Madalińskiego - Hetmańska - Dmowskiego - Krauthofera - Górecka - Panorama.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Poznańskie tramwaje elektryczne obchodzą 125-lecie. Specjalne święto już w ten weekend
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.