Zaniemyśl, położony nad Jeziorem Raczyńskim, to urokliwa wieś o charakterze małego miasteczka, oddalona o 37 km na południe od Poznania, na trasie 432 pomiędzy Środą Wielkopolską a Śremem (ok. 11 km od obu). Miejscowość przyciąga turystów nie tylko swoją historią, ale także licznymi atrakcjami, które sprawiają, że warto ją odwiedzić.
Dramatyczna historia Wyspy Edwarda w Zaniemyślu
Jedną z głównych atrakcji Zaniemyśla jest Wyspa Edwarda, nazwana na cześć hrabiego Edwarda Raczyńskiego, który zarządzał tym terenem w latach 1815–1845. To właśnie na tej wyspie hrabia popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę z armaty. Mimo dramatycznej przeszłości, wyspa zachwyca dziś pięknym parkiem i modrzewiowym domem szwajcarskim, wpisanym do rejestru zabytków.
Zaniemyskie Bitwy Morskie. Jakie atrakcje na Wyspie Edwarda?
Zaniemyśl zawdzięcza hrabiemu Raczyńskiemu nie tylko nazwę wyspy, ale także tradycję Zaniemyskich Bitew Morskich, które odbywają się na jeziorze co roku w lipcu.
Będąc zarządcą znajdującej się na Jeziorze Raczyńskim wyspy urządzał inscenizacje z udziałem zbudowanej przez niego flotylii kanonierek zaopatrzonych w działka wodne, z których strzelały do siebie załogi złożone z przyjaciół hrabiego oraz miejscowych mieszkańców - czytamy na stronie Gminnego Ośrodka Kultury.
Współczesne bitwy to impreza dla całych rodzin z mocnym muzycznym akcentem. W ostatnich latach na zaniemyskiej scenie wystąpiły największe polskie gwiazdy - m.in. Felicjan Andrzejczak, Big Cyc, Pectus, Ira, De Mono, Agnieszka Chylińska, Golec Orkiestra, Grzegorz Hyży, Kayah, Anita Lipnicka, Piersi, Lady Pank, Feel, Bracia, Perfect, a w tym roku - Małgorzata Ostrowska
Na Wyspie Edwarda działa również restauracja, a samo miejsce jest idealne do wypoczynku, na który można dotrzeć mostem pontonowym - atrakcją samą w sobie. Czynne codziennie w godz. 9.00-20.00, za wyjątkiem piątków (do 21.00) oraz sobót (do 23.00). Choć Zaniemyśl to wieś, jej zabudowa przypomina małe miasteczko - jest tu kilka restauracji, kawiarni i lodziarni. Miejscowość ma dobrze utrzymaną plażę publiczną z pomostem, bezpłatnym parkingiem, punktem gastronomicznym i niedawno wyremontowaną infrastrukturą (toaleta, ławeczki).
Rowerem z Zaniemyśla do Kórnika
Okolice Zaniemyśla to idealne miejsce na rowerowe wycieczki. Wokół wsi znajduje się kilka jezior, które można objechać, zatrzymując się na dzikich plażach na ochłodę w upalne dni. Polecamy wybrać się jednośladem na północ drogą asfaltową w kierunku na Bnin – po ominięciu Jezior Małych i Wielkich należy skręcić w lewo - wzdłuż zachodniego wybrzeża Jeziora Bnińskiego do Kórnika (15 km). Na przedmieściach tego miasta wjedziemy na ścieżkę rowerowo-pieszą ciągnącą się przy Jeziorze Kórnickim promenadą im. Wisławy Szymborskiej (poetka urodziła się niedaleko Kórnika). Promenada zaprowadzi nas przez most nad jeziorem do dużej miejskiej plaży z wypożyczalnią wodnego sprzętu i restauracjami. Przy okazji pobytu w Kórniku możemy też zwiedzić słynny zamek i arboretum.
Z Zaniemyśla można pojechać wąskotorówką do Środy Wlkp.
Dla rodzin z dziećmi świetną atrakcją będzie przejażdżka Średzką Koleją Powiatową. Wąskotorówka, która dawniej łączyła Poznań ze Środą Wielkopolską, obecnie kursuje między Środą a Zaniemyślem. Pociągi odjeżdżają ze Środy o 10:30, 14:30 i 18:00, a z Zaniemyśla o 12:30, 16:30 i 19:10. Podróż trwa godzinę, a bilety dostępne są w wersji zniżkowej i rodzinnej. Normalny bilet kosztuje 30 zł w jedną stronę i 40 zł w obie.PRZECZYTAJ TAKŻE: Trzy atrakcje na Pojezierzu Leszczyńskim. Skansen Soplicowo, Jezioro Dolskie Wielkie i Jezioro Cichowo
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.