Rezerwat Archeologiczny w Zawodziu to miejsce, które przenosi odwiedzających w czasy wczesnego średniowiecza. Położony w najstarszej części Kalisza, w dzielnicy Stare Miasto, rezerwat jest rekonstrukcją dawnego grodu, który stanowił centralny punkt osadniczy w dolinie rzeki Prosny.
Dziś rezerwat to nie tylko miejsce o wielkiej wartości historycznej, ale także atrakcja edukacyjna, która pozwala zrozumieć życie w dawnych czasach.
Jak powstało grodzisko na Zawodziu w Kaliszu?
Pierwsze grodzisko na Zawodziu powstało już w IX wieku. Była to niewielka osada, zajmująca 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Prawdziwy rozkwit grodu nastąpił za czasów Mieszka I, a później Bolesława Chrobrego.
Wtedy to gród został znacznie rozbudowany, a w jego obrębie powstał pierwszy drewniany kościół. Choć nie zachowały się pełne zapisy historyczne, liczne znaleziska archeologiczne świadczą o bogatej historii tego miejsca - mówi Magdalena Greberska, pełniąca obowiązki kierownika Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu - Zawodziu.
Niestety, gród został najechany i spalony przez Henryka Brodatego w 1233 roku.
Zapraszamy na wycieczkę po rezerwacie. Obejrzyj materiał filmowy ↓
Co znajduje się w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu - Zawodziu?
Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu - Zawodziu to kompleks rekonstrukcji drewnianych budowli, które oddają charakter dawnego grodu.
Zrekonstruowano most, którego przyczółki odkryli archeolodzy, oraz wieżę mieszkalno-obronną. W rezerwacie znajduje się też sześć chat, w tym jedna przeniesiona ze Starego Miasta, aby pokazać dawny wiejski charakter tej dzielnicy - opowiada Magdalena Greberska.
Na terenie rezerwatu można także zobaczyć łodzie dłubanki, wykonane z jednego pnia drzewa, oraz inne znaleziska archeologiczne, takie jak choćby kościane łyżwy używane do przemieszczania się po zamarzniętej rzece w zimie. Rezerwat pełni funkcję edukacyjną, prezentując życie w średniowiecznym grodzie i umożliwiając odwiedzającym zrozumienie roli Kalisza w historii Polski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.