Reklama

Kradzież w Katedrze Gnieźnieńskiej wstrząsnęła Polską. Niebawem premiera filmu "Święty"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook: Święty

Kradzież w Katedrze Gnieźnieńskiej wstrząsnęła Polską. Niebawem premiera filmu "Święty" - Zdjęcie główne

Już niedługo premiera filmu "Święty". O kradzieży, która wstrząsnęła PRL | foto Facebook: Święty

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Niebawem na ekrany kin wejdzie film "Święty". Inspirowany jest prawdziwym wydarzeniem, które w latach 80-tych wstrząsnęło Polską. Z Katedry Gnieźnieńskiej skradziono wykonaną ze srebra figurę Świętego Wojciecha.

Do zuchwałej kradzieży doszło w nocy z 19 na 20 marca 1986 roku. Celem sprawców włamujących się do Bazyliki Archikatedralnej w Gnieźnie był sarkofag św. Wojciecha. Zrabowano z niego barokową figurę, przedstawiającą postać biskupa, a relikwiarz uszkodzono. 

Sprawców zuchwałej kradzieży w Katedrze Gnieźnieńskiej ustalono w kilka dni

Ówczesna milicja wszczęła śledztwo, a za pomoc w ustaleniu sprawców wyznaczono nagrodę. Wytypowano i zatrzymano cztery osoby.

Podkreślić należy, że wystarczyło osiem dni na ujawnienie sprawców kradzieży i dewastacji relikwiarza św. Wojciecha oraz, że "przy okazji" ujawniono sporo srebra pochodzącego z różnych innych kradzieży - czytamy na stronie Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, w materiale z 2007 roku.  

Proces podejrzanych trwał zaledwie miesiąc. Cała czwórka usłyszała wyrok skazujący - trzy osoby 15 lat więzienia, a jedna - 12. 

Niestety, części srebrnych elementów relikwiarza nie udało się odzyskać. 

Kiedy premiera filmu "Święty"? 

Na kanwie tych wydarzeń powstał film "Święty" - opowiadający o kradzieży figury i śledztwie. 

Porucznik milicji, w rolę którego wcielił się Mateusz Kościukiewicz, nawiązuje współpracę z duchownymi - gospodarzami Katedry. Obie strony dążą do odzyskania rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki... Czy komuś zależy, aby nie udało się rozwiązać zagadki, a może okoliczności są wyjątkowo trudne? - opisuje fabułę filmu serwis filmweb.pl

W rolach głównych - prócz Mateusza Kościukiewicza, zobaczymy: Lenę Górę, Dobromira Dymeckiego, Michała Włodarczyka i Leszka Lichotę. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Sebastian Buttny.

Premiera filmu odbędzie się 24 marca 2023 roku. 

Zobacz oficjalny zwiatun filmu ↓

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy