Reklama

Jarocin Festiwal 2018. Literacka odsłona wydarzenia. Chutnik i Stasiuk

Opublikowano:
Autor:

Jarocin Festiwal 2018. Literacka odsłona wydarzenia. Chutnik i Stasiuk  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Jarocin Festiwal 2018. Tym razem gwiazdy pozasceniczne. Sylwia Chutnik i Andrzej Stasiuk

 

 

Sylwia Chutnik i Andrzej Stasiuk to pierwsze pozasceniczne ogłoszenie tegorocznego Jarocin Festiwal! Laureatka Paszportu Polityki w kategorii literatura, uznana felietonistka i działaczka społeczna oraz jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy, poeta i eseista spotkają się z czytelnikami w ramach cyklu Jarocin Festiwal Literacko.

 

Sylwię Chutnik to pisarka, felietonistka, doktorantka Instytutu Kultury Polskiej UW, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Autorka powieści "Kieszonkowy Atlas Kobiet", ,,Dzidzia", ,,Cwaniary", „Jolanta”, „Smutek cinkciarza” oraz książki historycznej "Warszawa Kobiet", zbioru felietonów ,,Mama ma zawsze rację", zbioru opowiadań ,,Proszę wejść. Więzienie, historie nieprawdziwe" i ,,W krainie czarów". Jest także twórcą rozmów „Kobiety, które walczą. Rozmowy z kobietami uprawiającymi sporty walki”. Oprócz tego jej teksty ukazują się na łamach „Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów czy „Gazety Stołecznej”.

Laureatka Paszportów Polityki 2008 (literatura). Trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike (w 2009, 2012 i 2015 roku). W 2010 roku dostała Społecznego Nobla Fundacji Ashoka za działalność społeczną. W 2011 roku została laureatką nagrody Fundacji Polcul za działalność społeczną. Twórczyni sztuk teatralnych: ,,Muranooo" (Teatr Dramatyczny w Warszawie i Itim Theatre Ensemblew Tel Avivie), ,,Aleksandra" (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), ,,Wanda" (współautorka, Teatr Stary w Krakowie) „Gwałt. Głosy” (Teatr Powszechny) oraz słuchowiska radiowego "Piwnica" (premiera w Trójce 4.08.2014).

 

Andrzej Stasiuk to pisarz, poeta, publicysta, eseista i dramaturg. Człowiek, który od najmłodszych lat szedł pod prąd. Wydalony kolejno: z liceum ogólnokształcącego, technikum, zasadniczej szkoły zawodowej. We wczesnych latach 80-tych Stasiuk zaangażowany był w działalność Ruchu Wolność i Pokój. Zdezerterował z wojska, za co półtora roku spędził w więzieniu. W 1987 wyjechał z Warszawy i zamieszkał w Wołowcu, w Beskidzie Niskim.

Jest laureatem nagrody Fundacji Kultury (1994), Fundacji im. Kościelskich (1995), im. S. B. Lindego (2002), kilkakrotnie nominowany do literackiej nagrody Nike. W 2005 r. otrzymał Nike za „Jadąc do Babadag”, a w 2007 nagrodę im. Arkadego Fiedlera - Bursztynowy Motyl za „Fado”. Autor licznych felietonów prasowych, ukazujących się na łamach "Tygodnika Powszechnego", "Gazety Wyborczej", "Tytułu", "OZON-u" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków m.in. na angielski, fiński, francuski, holenderski, niemiecki, rosyjski, norweski, ukraiński, węgierski, włoski, czeski i rumuński.

 

Oprócz kilkudziesięciu koncertów, program trzydniowego festiwalu wypełniają pokazy kinowe, warsztaty, spotkania z artystami, after party, Żywa Biblioteka i specjalne wydarzenia dla dzieci. Kolejne ogłoszenia już wkrótce!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE