„GrajmyRazem, bo jesteśmy równi” - to hasło Olimpiad Specjalnych Polska, w których biorą udział osoby niepełnosprawne intelektualnie. Do kampanii promującej to wydarzenie zaproszono nie tylko jej uczestników, ale także ambasadorów przedsięwzięcia - osoby ze świata sportu i telewizji. Wzięli udział nagraniu okolicznościowych spotów reklamowych oraz wspólnej sesji zdjęciowej. W kampanii społecznej Olimpiad Specjalnych Polska występują: Anna Lewandowska, Tomasz Wolny (dziennikarz, prezenter Panoramy TVP2 i prowadzący “Pytanie na Śniadanie”), Joanna Jędrzejczyk (mistrzyni mieszanych sportów walki) oraz Paulina Krupińska - Karpiel (modelka, prowadząca „Dzień Dobry TVN”). Stworzyli pary z zawodnikami Olimpiad Specjalnych Polska Wielkopolskie - Poznań. Wśród nich znalazł się Bartek.
W duecie z utytułowaną sportsmenką
Bartosz Jarczewski - mieszkaniec Trzebosza w gminie Bojanowo w kampanii wystąpił do duecie z Joanną Jędrzejczyk, zawodniczką mieszanych sztuk walki. Na plakatach tworzą „jedną twarz”.
Bartek jest członkiem Klubu Olimpiad Specjalnych „Sami Swoi” Rydzyna. Trenuje dwubój siłowy, lekkoatletykę, piłkę nożną oraz narciarstwo zjazdowe. To złoty medalista Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych - Opoczno 2019. Ponadto, od trzech lat jest członkiem Klubu Piłkarskiego „Ruch” Bojanowo. - Ta kampania daje wielką frajdę. Czuję, że jestem częścią wyjątkowej społeczności i zgranej drużyny. Dobrze czujemy się w swoim towarzystwie i uczymy od siebie nawzajem. Nie mam tu na myśli wskazówek, jak być lepszym sportowcem, ale po prostu…lepszym człowiekiem - mówi o kampanii i relacji z Bartkiem Joanna Jędrzejczyk (fragment informacji prasowej - przyp. red).
Anna Lewandowska wystąpiła natomiast u boku Magdy Orpiszak, która trenuje tenis stołowy i judo. Kolejna para to Tomasz Wolny i Filip Maković - znakomity judoka, tenisista stołowy, gra w bowling i jeździ na nartach. Natomiast, w duecie z Pauliną Krupińską - Karpiel wystąpiła Kamila Woźna, która jest trzykrotną złotą medalistką w dwuboju siłowym podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi i Dubaju 2019.
„To było ciekawe przeżycie”
Bartek Jarczewski skończył 18 lat. Uczy się w szkole w Rydzynie. W minionym roku po raz piąty z kolei zdobył złoty medal w biegu na 600 metrów podczas olimpiady, która odbywała się w Poznaniu. Oprócz zajęcia pierwszego miejsca okazało się, że „wygrał” też udział w kampanii promującej olimpiady specjalne.
Jak opowiada, nagranie odbywało się w Warszawie. Wszyscy młodzi sportowcy dotarli tam razem - z Poznania. Praca na planie trwała od 8.00 do 17.00. Jak wspomina Bartek, na początku trochę się stresował przedsięwzięciem, ale później mu przeszło. - Wszyscy byli bardzo mili. Traktowali nas jak gwiazdy. Ubrano nas w identyczne koszulki. Każdy miał zrobiony odpowiedni makijaż i fryzurę. Było dużo ujęć - bo do reklamy i do kampanii na plakatach i tej, która pojawi się w prasie - opisuje 18-latek i dodaje, że całe przedsięwzięcie jeszcze nie zostało zakończone i w planie są kolejne nagrania. - Z czasem mi się to spodobało. Towarzystwo było super, pośmialiśmy się, dużo rozmawialiśmy. Szczególnie Anna Lewandowska sporo czasu z nami spędzała, nagrywaliśmy filmiki na jej Instagram, wypytywała mnie o grę w piłkę nożną - relacjonuje Bartek Jarczewski. - Joanna Jędrzejczyk również okazała się świetną, osobą - dopowiada.
Staje się rozpoznawalny
Spoty z udziałem bojanowianina już można oglądać w telewizji, a pierwsze plakaty też zaczynają się pojawiać w okolicy. Nic dziwnego, że Bartek zaczyna być rozpoznawalny. - Trochę mnie to krępuje, bo ludzie dziwnie się na mnie patrzą. Jedna pani już chciała sobie zrobić ze mną zdjęcie. Chyba będę musiał się do tego przyzwyczaić - śmieje się mieszkaniec Trzebosza, który w połowie marca pojawił się także w popularnym programie „Pytanie na śniadanie”, gdzie rozmawiano o olimpiadach specjalnych. Była to też okazja do pozdrowienia kolegów z bojanowskiego „Ruchu”.
Sport to jego życie
18-latek na co dzień mieszka z bratem i bratową. Uczy się stacjonarnie - dojeżdżając do szkoły wraz z kolegą. Oprócz tego, że trenuje kilka dyscyplin sportowych, w czasie wolnym lubi jeździć na rowerze i pomagać bratu, który pasjonuje się motoryzacją. - Lubię być zajęty i nigdy się nie nudzę - przyznaje.
Olimpiady Specjalne są obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady, jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie. To ruch sportowy dedykowany osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Ideą Olimpiad Specjalnych jest walka z dyskryminacją osób z niepełnosprawnością intelektualną, stereotypami i uprzedzeniami oraz promowanie umiejętności sportowych oraz społecznych i akceptacji poprzez sport. W Polsce prezesem Olimpiad Specjalnych jest Anna Lewandowska, a patronem honorowym Agata Kornhauser-Duda.
Olimpiady Specjalne Polska wspiera Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Fot. Materiały prasowe olimpiad specjalnych
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.