Reklama

Pomoc drogowa jest jak najlepszy przyjaciel w okresie jesienno-zimowym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie parnera

Pomoc drogowa jest jak najlepszy przyjaciel w okresie jesienno-zimowym - Zdjęcie główne

foto zdjęcie parnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Auto powinno być odpowiednio zadbane przez cały rok. Innego przygotowania wymaga lato, a inne czynności należy wykonać przed okresem zimowym. Głównym celem tych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym oraz utrzymanie doskonałego komfortu jazdy.

Wszystkie pory roku różnią się między sobą specyficznymi warunkami. Przed każdą z nich warto zadbać odpowiednio o samochód. Jeżeli zaniechamy tego, a samochód odmówi posłuszeństwa, wtedy zamów pomoc drogową u Macieja Prosińskiego. Najrozsądniej jednak przygotować samochód przed nadchodzącym sezonem i cieszyć się z komfortowej, wygodnej jazdy, a przede wszystkim – bezpiecznej!

Jak zamierzasz przygotować się do sezonu jesienno-zimowego?

Sezon jesienno-zimowy jest specyficzny. Warunki atmosferyczne są wyjątkowo niesprzyjające. Na pewno zależy Ci, aby jeździć bezpiecznie i komfortowo. Myślisz o zbliżającym się ochłodzeniu i masz w głowie „wymienić opony na zimowe”. Uważasz, że na tym polega całe przygotowanie do sezonu? Nic bardziej mylnego. Bez względu na to, ile kilometrów pokonujesz miesięcznie, odpowiednie zadbanie o stan techniczny samochodu jest podstawą. I nie polega to tylko na zmianie opon na zimowe.

Auto powinno być dobrze przygotowane do sezonu jesienno-zimowego.

Czy umyłeś już samochód?

Samochód powinno się myć regularnie. Znacznie łatwiej zmyć świeży brud niż kilkutygodniowy. Warto pamiętać o oczyszczeniu wszystkich zakamarków, także tych trudno dostępnych. Dobrze pamiętać o umyciu podwozia. Ważne są wycieraczki. Przednie oraz tylne. Czyste reflektory pozwolą na poprawę jakości oświetlenia i zwiększą bezpieczeństwo jazdy. Można je dodatkowo wypolerować. Dokładne umycie auta odsłoni ewentualne usterki i mankamenty, które warto zabezpieczyć przed okresem zimowym. Szczególnie dotyczy to podwozia.

Czy masz sprawne wycieraczki?

Wycieraczki powinno się co jakiś czas wymieniać. Zużyte zdecydowanie gorzej ściągają wodę. To utrudnia widzenie, szczególnie w deszczowe dni. Dobra widoczność jest ważna zawsze. W okresie jesienno-zimowym warto zadbać o jakość widzenia, szczególnie ze względu na dłuższy okres braku naturalnego światła słonecznego. Szyby powinny być oczyszczone z owadów i innych zanieczyszczeń. Pióra wycieraczek nie nadają się do użytku, jeżeli są wyszczerbione lub popękane. Pióra można również przetrzeć środkiem z alkoholem, aby je oczyścić. Warto zerknąć na aluminiowe trzpienie, które utrzymują ramiona wycieraczek. Jeżeli wycieraczki nie nadają się już do użytku, należy je wymienić. Najlepiej zainwestować w porządny produkt, który będzie niezawodny. Niedopasowana lub zbyt twarda gumowa powierzchnia nie będzie odpowiednio zbierać wody, a może jedynie ją rozmazywać. To jeszcze bardziej pogorszy jakość widzenia.

Czy uszczelki spełniają swoją funkcję?

Wilgoć wewnątrz auta powoduje parowanie szyb. To zmora kierowców w okresie jesiennym. Można temu zapobiec dzięki zadbaniu o uszczelki w drzwiach oraz prowadnice szyb. Ich zadaniem jest ochrona wnętrza samochodu przed dostaniem się wilgoci. Uszczelki należy dokładnie umyć, a później nanieść specjalny środek glicerynowy lub silikonowy. Jeżeli uszczelki wyraźnie nie nadają się do użytku, nie przylegają dokładnie, są postrzępione, należy je wymienić. Uszczelki w złym stanie nie spełniają swojej roli.

Czy wymieniłeś opony na zimowe?

Opony należy bezwzględnie wymienić na zimowe przed pierwszymi mrozami. Jazda na oponach letnich przy dużym chłodzie jest po prostu niebezpieczna. Bardzo łatwo wpaść w poślizg. Opony lepiej zmienić wcześniej niż później. Trzeba również pamiętać o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach. To również zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Jeżeli planujemy rzadsze korzystanie z auta w okresie zimowym, warto zadbać, aby wartość ciśnienia była odrobinę powyżej normy. Zmniejszy to ryzyko deformacji opon.

Zimowe opony są bardzo ważne w okresie mrozów i opadów śniegu.

Czy skontrolowałeś akumulator?

Samochód zwykle odpala bez najmniejszego problemu w okresie wiosenno-letnim. Problem zaczyna się, gdy nadchodzi sezon jesienno-zimowy. Warto sprawdzić kondycję baterii. Jeżeli jej stan nie jest najlepszy, zaleca się wymianę. Istotne jest to szczególnie w okresie mrozów.

Czy uzupełniłeś płyny eksploatacyjne?

To bardzo ważne, aby pamiętać o regularnym uzupełnianiu oraz wymianie płynów eksploatacyjnych w samochodzie. W przypadku płynu chłodniczego warto sprawdzić jego temperaturę zamarzania. Powinna wynosić -37oC. Przed nadejściem mrozów warto zweryfikować ilość oleju silnikowego. Przed okresem zimowym koniecznie trzeba zmienić płyn do spryskiwaczy z letniego na zimowy. Płyn hamulcowy powinno się wymieniać co 2 lata. Przed zimą jednak warto zweryfikować jego jakość. Przy okazji można skontrolować sprawność hamulców.

Czy wentylacja jest sprawna?

Od stanu wentylacji zależy, czy we wnętrzu auta znajdzie się wilgoć. Od wilgoci z kolei zależy, czy szyby będą parowały. Warto odkurzyć kanały wentylacyjne. Należy to zrobić dokładnie i w każdym miejscu. Dotyczy to również wylotów pod deską rozdzielczą oraz pod fotelami. Można wymienić filtr kabinowo/pyłkowy. To poprawi jakość wentylacji.

Czy zabezpieczyłeś samochód przed korozją?

Wszystkie ubytki lakieru, niewielkie rysy oraz pojawiające się symptomy rdzy należy zabezpieczyć. Dlatego warto zrobić dokładne oględziny samochodu po uprzednim gruntownym umyciu go. Dobrze jest zwrócić uwagę na maskę, klapę bagażnika oraz nadkola. Wszystkie małe usterki można usunąć samodzielnie. Większe będą wymagały wizyty u specjalisty. Można dodatkowo zabezpieczyć lakier woskiem, co ochroni go przed solą i brudem.

Czy zadbałeś o wnętrze samochodu?

Podczas przygotowań auta do sezonu jesienno-zimowego, koniecznie nie można zapomnieć o wnętrzu. Pierwszą czynnością jest wymiana dywaników z tradycyjnych na gumowe z wyższymi krawędziami. Podwyższone brzegi zatrzymują zbierającą się wodę, którą można później łatwo wylać. Szyby od wewnątrz warto dokładnie wymyć i zabezpieczyć specjalnym preparatem przed parowaniem. Warto co jakiś czas odkurzyć i oczyścić tapicerkę. Regularne wykonywanie tych czynności sprawi, że przebywanie wewnątrz samochodu stanie się wyjątkowo komfortowe nawet w sezonie jesienno-zimowym.

Najlepiej regularnie dbać o wnętrze samochodu.

A może warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy aura nie sprzyja. Drobne prace możesz wykonać samemu, większe niekoniecznie. Abyś miał pewność, że auto zostało dobrze zabezpieczone i przygotowane na mrozy, najlepiej oddaj auto do sprawdzonej firmy i skorzystaj z pomocy profesjonalisty Macieja Prosińskiego. Oferta obejmuje m.in. wymianę opon i przygotowanie samochodu do trudnego sezonu jesienno-zimowego.

Maciej Prosiński Pomoc Drogowa
ul. Leszka 2
61-063 Poznań

kom: 511503504

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE