Telewizja naziemna – co to?
Zacznijmy od tego, że niedawne zmiany dotyczyły wyłącznie telewizji naziemnej. W kodowaniu sygnału telewizyjnego z telewizji kablowej, telewizji satelitarnej czy filmów i seriali wyświetlanych bezpośrednio z platform streamingowych, takich jak Netflix, nic się nie zmieniło. Dlatego jeśli nie korzystasz na co dzień z telewizji naziemnej, mogłeś nic nie zauważyć.
Jednak kwestia wprowadzenia DVB-T2 dotyczyła naprawdę wielu gospodarstw domowych. A to dlatego, że naziemna telewizja jest bardzo popularna! Tym mianem określa się wszystkie programy, które można odbierać dzięki infrastrukturze znajdującej się na ziemi. Naziemna telewizja cyfrowa została uruchomiona w Polsce w 2010 roku, a w 2013 ostatecznie zastąpiła telewizję analogową. Kolejnym krokiem w rozwoju tej formy udostępniania kanałów telewizyjnych była właśnie niedawna zmiana standardu nadawania. Główną zaletą telewizji naziemnej jest to, że jest ona łatwo dostępna i całkowicie darmowa. Wystarczy posiadać antenę podłączoną do telewizora kablem antenowym, żeby odbierać sygnał i oglądać kanały telewizyjne bez żadnych opłat i abonamentów. W 2015 roku z telewizji naziemnej korzystało ponad 15 milionów Polaków, w tym dla 11,5 miliona było to jedyne źródło programów telewizyjnych. Wiele osób mogło korzystać od lat z telewizji naziemnej, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że to się tak nazywa.
DVB-T2 – co to za standard?
Stary standard DVB-T umożliwiał odbieranie programów telewizyjnych w standardzie HD. Tym sposobem można było przekazywać nawet dane na temat wielokanałowe dźwięku – konkretnie w formacie Dolby Digital Plus.
Jednak DVB-T2 oznacza jeszcze większe możliwości. W nowym, ulepszonym standardzie można liczyć na większą szerokość pasma i szybszą transmisję – do 40 Mb/s. Zaletą jest także większa odporność na wszelkiego rodzaju zakłócenia, a także wyższa efektywność energetyczna. Nowa wersja to po prostu wynik ewolucji poprzedniego standardu.
Przygotowania do zmiany z DVB-T na DVB-T2 trwały już od pewnego czasu. Od kilku lat wszystkie nowe telewizory sprzedawane w sklepach miały już wbudowany dekoder umożliwiający odbieranie i przetwarzanie nowej wersji sygnału. Osób ze starym telewizorem nie pozostawiono jednak na lodzie.
Tuner DVB-T2 – sposób na telewizję po nowemu
Zmiana standardu nadawania na DVB-T2 dokonała się stopniowo. Wyłączanie starego sygnału i włączanie nowego dokonywanie było w różnych terminach w zależności od regionu kraju, więc był czas, żeby spokojnie się na to przygotować – przede wszystkim sprawdzić, czy jakiekolwiek działania będą potrzebne. Najprostszym sposobem na przestawienie starego telewizora (bez tunera DVB-T2) było dokupienie zewnętrznego urządzenia, które może przetwarzać taki sygnał. W krótkim czasie tunery DVB-T2 zyskały olbrzymią popularność, a rankingi polecanych sprzętów tego typu zalały strony internetowe.
Teraz, gdy kurz opadł i większość ludzi zaopatrzyła się już w potrzebny sprzęt, można podejść do zakupu o wiele spokojnie. Potrzebujesz takiego urządzenia dla siebie lub kogoś z rodziny? Zobacz najlepsze tunery DVB-T2 w sklepie MediaMarkt, wybierz urządzenie, którego specyfikacja przypadnie ci do gustu i ciesz się ulubionymi programami telewizyjnymi.