Rozbiórka zgodna z przepisami
Ustawa Prawo budowlane stanowi w naszym kraju kluczową ramę regulacyjną dla prowadzenia prac rozbiórkowych. W większości przypadków, aby przystąpić do rozbiórki budynku, nie wystarczy zadzwonić po kontener na złom czy gruz, który w Poznaniu podstawi Ci skup zajmujący się wywozem surowców – wcześniej trzeba uzyskać odpowiednią decyzję administracyjną. Zgodnie ze znowelizowaną treścią art. 31. ust. 1 ustawy, obowiązkowi uzyskania zezwolenia na rozbiórkę nie podlegają te obiekty, które jednocześnie wyłączone są spod wymogu uzyskania pozwolenia budowlanego, a więc np. domy do 70 m2, budowane na zgłoszenie. Oprócz tego wyłączenia dotyczą również:
- nieobjętych ochroną konserwatorską budynków o wysokości do 8 m, pod warunkiem że odległość do granicy działki nie jest mniejsza niż połowa ich wysokości,
Decydując się na rozbiórkę budynku, należy również pamiętać o konieczności przestrzegania innych przepisów (w tym zasad BHP), oraz powierzenia poszczególnych robót wykonawcom posiadającym odpowiednie uprawnienia np. do wywozu i utylizacji złomu w skupie, odbioru gruzu w kontenerach czy utylizacji eternitu.
Dobra organizacja miejsca rozbiórki
Właściwe zorganizowanie terenu ma ogromny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo pracowników, ale także na efektywność całego procesu rozbiórki i możliwość odzyskania wartościowych surowców. Absolutnie kluczowe jest zagwarantowanie bezpieczeństwa, m.in. poprzez wyznaczenie stref bezpieczeństwa, stosowanie odpowiednich oznakowań oraz przestrzeganie procedur. Uwzględnić należy również miejsce do efektywnego sortowania i segregacji powstałych odpadów. Odbiór złomu lub gruzu należy zorganizować tak, by zapewnić łatwy dostęp dla pracowników skupu oraz pojazdów realizujących wywóz kontenerów.
Wybór partnera do odbioru złomu
Proces usuwania z terenu rozbiórki budynku metalowych elementów, takich jak m.in.:
- stare pokrycia dachowe,
wymaga współpracy z firmą mającą odpowiednie uprawnienia, umiejętności oraz sprzęt. Jeśli zamieszkujesz stolicę Wielkopolski lub jej okolice, najlepiej postawić na sprawdzony skup złomu w Poznaniu. Upewnij się wcześniej, że firma dysponuje odpowiednimi kontenerami i pojazdami. Równie istotne jest posiadanie przez przedsiębiorstwo niezbędnych zezwoleń na przyjmowanie, transport czy utylizację odpadów metalowych oraz spełnienie norm w zakresie ich ekologicznego przetwarzania. Zawsze warto również sprawdzić cennik skupu, by na jego podstawie móc oszacować ewentualne zyski ze sprzedaży surowca.
Korzyści z wywozu złomu do skupu
Sprawna organizacja odbioru metali z miejsca rozbiórki budynku to nie tylko wymóg prawny, ale także okazja do osiągnięcia licznych korzyści. Wywóz złomu realizowany przez profesjonalny skup ma szereg zalet, z których najważniejsze to:
- odzysk wartościowych surowców jak stal, aluminium czy miedź,