Od wczoraj (poniedziałek, 11 listopada) w Poznaniu odnotowano znaczące przekroczenie norm jakości powietrza - stężenie pyłów drobnych PM10 osiągnęło poziom powyżej 50 µg/m³.
Zakaz palenia w kominkach i piecach węglowych. Kogo dotyczy?
Ze względu na złą jakość powietrza miasto Poznań wprowadziło dziś (wtorek, 12 listopada) zakaz używania kominków opalanych drewnem, pieców kaflowych oraz kotłów węglowych, które nie spełniają norm Ekoprojektu. Ograniczenia te nie dotyczą jednak wszystkich mieszkańców - zakaz obowiązuje osoby, które mają dostęp do alternatywnych źródeł ogrzewania, takich jak miejska sieć ciepłownicza, ogrzewanie gazowe, elektryczne lub inne ekologiczne rozwiązania.
Podstawę do wprowadzenia ograniczenia stanowi tzw. uchwała antysmogowa, podjęta przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego w grudniu 2017r.
Co powoduje wysokie stężenie pyłów PM10?
Wysokie stężenia pyłów PM10 są wynikiem spalania paliw stałych, głównie węgla i drewna. Pogoda również sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń, zwłaszcza przy występowaniu zjawisk takich jak inwersja temperaturowa (wzrost temperatury powietrza wraz z wysokością), wyżowy układ baryczny oraz brak wiatru lub jego niewielki natężenie.
Kto powinien szczególnie uważać na smog?
Na negatywne skutki złej jakości powietrza szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chorzy. W związku z tym miasto apeluje do mieszkańców, aby ograniczyli czas spędzany na zewnątrz oraz stosowali się do wprowadzonych zaleceń.Mieszkańcy, którzy zauważą przypadki łamania zakazu mogą zgłaszać ten fakt pod nr tel. 986. Aktualny stan jakości powietrza w Poznaniu można śledzić TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.