reklama

"Siwki" 2024 w Magnuszewicach. Był ksiądz, wirus, a nawet Flinstonowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Siwki" 2024 w Magnuszewicach. Był ksiądz, wirus, a nawet Flinstonowie [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
51
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z regionuWielkanoc w Wielkopolsce to nie tylko czas rodzinnych spotkań i zajadania się pysznościami, ale również okazja do kultywowania dawnych tradycji. Jedną z nich jest kolorowy pochód przebierańców - zwanych "Niedźwiedziami" albo "Siwkami" - odwiedzających mieszkańców wiosek w drugi dzień świąt. Zwyczaj ciągle podtrzymywany jest m.in. w Magnuszewicach w powiecie jarocińskim.
reklama

Ta tradycja, choć zmieniająca swoje oblicze z pokolenia na pokolenie, wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest kultywowana w wielu miejscowościach Wielkopolski.

"Siwki" w Magnuszewicach są dowodem na to, że tradycje można dostosowywać do zmieniających się czasów, nie tracąc przy tym ich pierwotnego ducha - komentuje mieszkanka Magnuszewic. 

"Siwki" w Magnuszewicach. Od księdza, po bohaterów kreskówek

W tej niewielkiej wiosce w powiecie jarocińskim w organizację barwnego pochodu przebierańców co roku angażuje się przede wszystkim młodzież. Do tradycyjnego korowodu - w którym powinni pojawić się przede wszystkim "Niedźwiedź", dziad i baba, diabeł, policjant oraz kominiarz - wprowadzają nowe, czasem zaskakujące postaci. 

reklama

To piękne, że nasi mieszkańcy potrafią zachować takie zwyczaje, wzbogacając je o ciekawe elementy. Co roku widzimy nowe, młode twarze, co bardzo cieszy nas, starszych. Cieszymy się, że pielęgnowane są te tradycje i że młodzież ochoczo chce w nich uczestniczyć - mówi seniorka z Magnuszewic. 

Wśród nowych postaci znalazły się takie, które wywołały uśmiech na twarzach obserwatorów - m.in. góral, zakonnica, kowbojka, panna młoda, osiedlowy dres, wróżka, kura, miś, królik, pan młody, grajek, a nawet popularne postacie z kreskówek - Wilma i Fred Flintstonowie. Nie zabrakło nawet odniesienia do pandemii koronawirusa - o czym świadczyła obecność lekarza i samego wirusa.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów pochodu był występ postaci wcielających się w role policjanta i księdza. Policjant, zatroskany o bezpieczeństwo, wystawiał "mandaty" dla przejeżdżających samochodów, a także dbał o porządek, a ksiądz "święcił" pojazdy oraz napotkane osoby. 

reklama

Mieszkańcy czekali na nas z otwartymi ramionami, oferując przekąski i uśmiech. Dzieci, zgodnie z tradycją - bo to przecież Lany Poniedziałek - oblewały nas wodą, co dodawało naszej wędrówce radosnego charakteru - mówi jeden z uczestników barwnego korowodu.

 

Dawne zwyczaje, w tym mazanie się sadzą i polewanie wodą, były również kultywowane w powiecie pleszewskim. Więcej przeczytasz - TUTAJ.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama