reklama

"Na królewskim trakcie". Kalisz zaprasza na wyjątkowy jarmark

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: kalisz.pl / archiwum

"Na królewskim trakcie". Kalisz zaprasza na wyjątkowy jarmark - Zdjęcie główne

"Na królewskim trakcie". Kalisz zaprasza na wyjątkowy jarmark | foto kalisz.pl / archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z regionu"Na królewskim trakcie" - pod taką nazwą odbędzie się jubileuszowy Jarmark Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu. Tegoroczna edycja, która potrwa od 2 do 4 maja, nawiązuje do 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski.
reklama

Akcenty związane z rocznicą tak ważnego wydarzenia w historii naszego kraju będą widoczne podczas całego jarmarku odbywającego się cyklicznie na terenie Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu-Zawodziu.

Podczas XXX Jarmarku Archeologicznego będzie można poznać tło historyczne koronacji pierwszych Piastów, znaczenie królewskich regaliów i szat - informują organizatorzy z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. - W formie inscenizacji zostanie odtworzony wczesnośredniowieczny ryt koronacyjny.

Historyczna podróż do czasów Bolesława Chrobrego 

Pierwszego dnia Jarmarku Archeologicznego podczas konferencji popularnonaukowej będzie można porozmawiać o tym, jak wyglądała za czasów Bolesława Chrobrego władza, królestwo i jaką rolę odgrywał Kalisz w państwie wczesnopiastowskim. W ramach podsumowania zostanie wyświetlony film Zdzisława Cozaca "Ukryte gniazdo dynastii" - produkcja znana widzom TVP Historia, której premiera odbyła się dokładnie 10 lat temu.  

reklama

Natomiast osoby odwiedzające pierwszego dna rezerwat archeologiczny - będą mogły zobaczyć, jak średniowiecznymi metodami farbowano flagi. 

Tak wyglądało życie w czasach Piastów

Przez kolejne dwa dni jarmarku rekonstruktorzy i rzemieślnicy przeniosą odwiedzających w czasy pierwszych Piastów, przybliżając codzienne życie na królewskim dworze.

Zobaczymy proces dmuchania szkła, odwiedzimy średniowieczną łaźnię, apteką i warsztat brązowniczy - zapowiadają atrakcje organizatorzy. - Będziemy świadkami wybijania najstarszej polskiej monety. Chodzi o pochodzący ze skarbu z Kalisza–Rajskowa denar Chrobrego ze strzałą.

Nowe trendy w nauce, dawne tańce i odpust u św. Wojciecha 

Swoje miejsce podczas jarmarku będzie miało również stoisko poświęcone nowym trendom w nauce. Tam odwiedzający zapoznają się z metodami wizualizacji cyfrowej oraz wynikami nieinwazyjnych badań archeologicznych, prowadzonych w rezerwacie wiosną tego roku.

reklama

Tegoroczny Jarmark Archeologiczny to również warsztaty tańca przy muzyce dawnej, zabawy plebejskie, stanowisko łuczników, ptaków drapieżnych oraz zajęć edukacyjnych

Ostatniego dnia Jarmarku Archeologicznego - w niedzielę, 4 maja, o godzinie 11.00 odprawiona zostanie odpustowa msza w kościółku św. Wojciecha.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo