reklama

Miejscami bardzo silne opady oraz porywy wiatru. IMGW wydało kolejne ostrzeżenia dla Wielkopolski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Miejscami bardzo silne opady oraz porywy wiatru. IMGW wydało kolejne ostrzeżenia dla Wielkopolski - Zdjęcie główne

IMGW wydało kolejne ostrzeżenia dla regionu/ zdjęcie poglądowe | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z regionuIMGW wydało dzisiaj (31 maja) ostrzeżenia przed burzami dla całej Wielkopolski. Zachodnie powiaty regionu objęto pomarańczowym alertem - tam burze mogą być szczególnie niebezpieczne.
reklama

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami dla powiatów czarnkowsko-trzcianeckiego, międzychodzkiego, szamotulskiego, nowotomyskiego, grodziskiego, wolsztyńskiego, kościańskiego, gostyńskiego, rawickiego, leszczyńskiego oraz miasta Leszna.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad - informują synoptycy. 

Dla pozostałej części regionu obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad - czytamy w komunikacie. 

Dzisiejsze ostrzeżenia dla Wielkopolski obowiązują do północy. Alerty niewykluczone są także na sobotę i niedzielę (1 i 2 czerwca). 


Źródło: IMGW-PIB (screen)

Co oznaczają poszczególne stopnie alertów meteorologiczncych?

1 stopień - Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.  

2 stopień - Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

Porażenie piorunem - co robić w takiej sytuacji?

W przypadku porażenia piorunem, należy natychmiast ocenić stan poszkodowanego. Sprawdź, czy osoba oddycha i czy wyczuwalne jest tętno. Jeśli oddech jest zatrzymany, powiadom służby ratunkowe, dzwoniąc na numer 112 lub 999. Następnie rozpocznij sztuczne oddychanie. Jeśli tętno nie jest wyczuwalne, konieczna jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa, czyli zewnętrzny masaż serca.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama