Pasieka na Gratowisku złożna jest z trzech uli wykonanych ze... zużytych bębnów od pralek. Pomysł podsunęła Fundacja Odzyskaj Środowisko.
- Usytuowanie pasieki na terenie Gratowiska jest z jednej strony podziękowaniem dla mieszkańców Poznania za zaangażowanie w selektywną zbiórkę elektrycznych odpadów, z drugiej - stałe wezwanie do działania na rzecz ochrony przyrody. Ogromną zaletą pasieki jest także to, że możemy pokazywać naszym mieszkańcom ciekawy, ale i praktyczny wymiar recyklingu - mówi Michalina Magdziarz, specjalista ds. funduszy unijnych i edukacji ekologicznej w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu.
Ule przy ul. Wrzesińskiej 12 nadzorują doświadczeni pszczelarze - Monika i Sergiusz Ibron. Inicjatotrzy postawienia na Gratowisku pasieki rozprawiaja się z tezą, że miasto to nie najlepsze miejsce dla pszczół.
Gęsta zabudowa miejska, rozwinięta infrastruktura, przemysł i wzmożony ruch wcale nie przeszkadzają pszczołom. Owady zapylające mogą korzystać z bogactwa roślin w parkach miejskich, ogródkach działkowych, a także z tych na przydomowych balkonach, tarasach itp. - pprzekonuje Michalina Magdziarz.
Jak podkreśla, wyprodukowany w pasiece miód wielokwiatowy został poddany badaniu w laboratorium, które potwierdziło jego różnorodną bazę pożytkową.
W miodzie znajduje się ponad 347 rodzajów pyłków, w tym m.in. typ maliny, chaber bławatek, typ koniczyny, dereń świdwa, z największą przewagą rzepaku (52%). Wyniki analizy pyłkowej potwierdzają, że jest to miód wielokwiatowy, dodatkowo doprószony pyłkiem z pierzgi, dzięki czemu ma dodatkowe walory prozdrowotne - wyjaśnia przedstawicielka ZZO w Poznaniu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kibice Lecha Poznań zbierali na renowację grobów powstańców
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.