Reklama

Medycyna nowym kierunkiem w Kaliszu. Kiedy pierwszy nabór na studia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Medycyna nowym kierunkiem w Kaliszu. Kiedy pierwszy nabór na studia? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z regionu W Kaliszu będzie można studiować medycynę! Sprawdź, kiedy pierwszy nabór.

Minister edukacji i nauki wydał pozwolenie na uruchomienie kierunku lekarskiego na Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. 

W Kaliszu będą kształcić lekarzy. Na zgodę czekali pół roku

Kalisz dołącza do około 20 ośrodków w Polsce, które będą mogły kształcić młodych ludzi na kierunku medycznym. Na zgodę władze uczelni czekały pół roku. 

- Dodam od razu, że nie zamierzam na tym poprzestać. Oczekuję również pozytywnej decyzji w sprawie utworzenia w Akademii Kaliskiej wydziału prawa. Mam również zapewnienie ze strony posłów, że w najbliższym czasie parlament zajmie się ustawą o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego - pokdreślił rektor uczelni prof. Andrzej Wojtyła.

Ministerstwo uznało że taki kierunek na Akademii Kaliskiej doprowadzi do zwiększenia i poprawienia dostępności usług medycznych w Wielkopolsce.

Ilość lekarzy w Kaliszu i Wielkopolsce jest zbyt mała

Rektor kaliskiej akademii zauważył, że liczba lekarzy w regionie jest zbyt mała. Jak podaje prof. Andrzej Wojtyła, w Wielkopolsce na 1.000 przypada 1,57 lekarza, w Kaliszu i powiecie jest jeszcze gorzej - 0,87, podczas gdy średnia krajowa to 2,4 lekarza na 1.000 osób. 

- To się przekłada na wskaźniki zdrowotne - uważa rektor kaliskiej akademii. - Z powodu braku lekarzy umieralność niemowląt w Kaliszu jest trzykrotnie wyższa, niż w Poznaniu, w powiecie zaś dwukrotnie wyższa, czyli 2-3 razy więcej niemowląt do 1. roku życia umiera w Kaliszu i powiecie w stosunku do urodzonych w Poznaniu. Odczuwają to pacjenci oraz dyrektorzy i kierownicy placówek medycznych. A to pokazują analizy epidemiologiczne i statystyczne wykonane przez naukowców Akademii Kaliskiej.

Kiedy pierwszy nabór na studia medyczne w Kaliszu? 

Obecnie kaliska akademia kształci pielęgniarki, położne i ratowników medycznych.

Działają 4 wydziały:

  • Nauk Społecznych,
  • Nauk o Zdrowiu,
  • Politechniczny,
  • Medyczno-Społeczno-Techniczny (placówka we Wrześni).
Miasto chce pomóc przyszłym studentom medycyny.

- W drugim semestrze trwającego roku szkolnego, we współpracy z Akademią Kaliską, uruchomimy kursy dla maturzystów z biologii i chemii, aby mogli jeszcze lepiej przygotować się do studiowania medycyny w Kaliszu - zapowiedział prezydent miasta - Krystian Kinastowski.

Pierwszy nabór na kierunek lekarski ma odbyć się w październiku 2023 roku. Uczelnia przygotowała 60 miejsc na studiach stacjonarnych.

Sądzicie, że Polsce rzeczywiście jest za mało lekarzy? Dajcie znać w komentarzach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy