Reklama

Co zrobić, żeby choinka przetrwała dłużej? Jest sposób

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak dbać o choinkę, by wtrzymała z nami jak najdłużej?

Wielu z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez żywej choinki. Zapach lasu, żywicy, niepowtarzalny kolor igliwia to najczęstszy powód, który przemawiał za tym, by zakupić żywe drzewko choinkowe. Niestety ścięte drzewo niezależnie czy to świerk, sosna czy jodła nie długo utrzyma świeżość w mieszkaniu. W przypadku ciętych drzewek istnieje duże ryzyko, że kilka dni po świętach zgubi igły. Jak można temu zapobiec? W jaki sposób dbać o drzewko choinkowe, aby jak najdłużej zachowało świeżość i było atrakcyjne jeszcze przez kilka tygodni? Sprawdź.

Najważniejsza jest odpowiednia temperatura w pomieszczeniu i wilgotność powietrza

Ażeby utrzymać drzewko w dobrej formie przez kilka tygodni po świętach musimy zapewnić mu odpowiednią temperaturę oraz wilgotność podłoża oraz podłoża. Nigdy nie trzymajmy drzewek choinkowych w temperaturach powyżej 24-25 stopni C. Jest to zdecydowanie za wysoka temperatura nie tylko dla choinek, ale także do pozostałych roślin, które uprawiamy w mieszkaniach. Przy tej temperaturze powietrze jest bardzo suche, co będzie powodowało wysychanie podłoża i opadanie igieł.

W przypadku drzewek z korzeniem musimy pamiętać o częstym podlewaniu i uzupełnianiu wody na podstawce. Nie możemy dopuścić do wyschnięcia ziemi czy piasku, w którym zostało posadzone. Dobrym pomysłem jest spryskiwanie co drugi dzień igieł zwykłym ręcznym zraszaczem. Robimy to regularnie letnią wodą. Przy tym zabiegu bądźmy ostrożni i uważajmy na przewody elektryczne. Nigdy nie zraszajmy gałązek kiedy lampki mamy podłączane do prądu.

Jeśli zakupiliśmy drzewko bez korzenia musimy pamiętać regularnym uzupełnianiu wody w stojaku. Istotne jest aby podlewać letnią wodą. W sklepach i centrach ogrodniczych dostępne są odżywki przeznaczone do ciętych choinek. Preparatem w sprayu możemy pryskać igły lub wlewać podaną ilość przez producenta. Wszystkie dawki znajdziemy na opakowaniu preparatu lub butelce.

Unikanie dotykania drzewka i nie obciążanie go zbyt mocno dekoracjami

Jeśli będziemy często dotykać igieł, przewieszać bombki, łańcuchy czy inne dekoracje, którymi przystroiliśmy naszą choinkę igły mogą nam szybciej oblecieć. Starajmy się po ubraniu drzewka ograniczyć dotykanie. Drzewko ubierajmy z umiarem. Nie może być ono zbyt przeciążone. Jeśli bombek będzie zbyt dużo nie wpłynie to dobrze na kondycje naszej choinki. Najlepsze będą te lżejsze dekoracje. Nie będą one aż tak obciążały gałązek. Dobrze jest również wykorzystywać lampki LED, ponieważ wytwarzają mniej ciepła niż standardowe lampki choinkowe, które były używane kilka lat temu. Drugą zaletą jest fakt, że zużywają one mniej energii, są zatem energooszczędne. Dbajmy zatem o środowisko, także w święta.

Drzewko z korzeniem może trafić do ogrodu

Jeśli kupiliśmy drzewko z systemem korzeniowym i chcielibyśmy po świętach wysadzić je do ogrodu musimy to zrobić najpóźniej w pierwszych dniach stycznia. Nie wysadzamy jednak drzewka od razu. Musimy je najpierw przyzwyczaić do niższych temperatur panujących na dworze.

Jak to zrobić? Z mieszkania drzewko przenosimy do chłodnego minimalnie ogrzewanego pomieszczenia. W ten sposób zaczynamy hartowanie. Drzewek trzymanych w mieszkaniu nie możemy od razu wystawić na zewnątrz. W mieszkaniu temperatura wynosi zazwyczaj ponad 20 st. C, dlatego istotne jest w miarę szybkie po świętach przeniesienie drzewka np. do garażu czy innego pomieszczenia. Po kilku dniach jeśli występują mrozy zabezpieczamy solidnie system korzeniowy przed mrozem, gdyż samo postawienie drzewka w ozdobnej donicy nie daje żadnego zabezpieczenia. Aby prawidłowo zabezpieczyć korzenie musimy wypełnić donicę grubo styropianem, owinąć kilkoma metrami agrotkaniny lub folią kubełkową i tak zabezpieczoną wystawić na zewnątrz. Jeżeli temperatura jest niższa niż -5 st. C pozostawiamy drzewko w chłodnym pomieszczeniu i nie zapominamy podlewać.

Podłoże powinno być stale wilgotne. Jeśli nie będziemy podlewać stojącej na tarasie choinki podłoże wyschnie i takie drzewko nie ma szans przetrwania. Podobnie jest z innymi roślinami w ogrodzie. Podczas suchej zimy podlewamy rośliny, by nie doprowadzić do suszy fizjologicznej. 

Drzewko możemy uprawiać także w donicy, dlatego dobrym pomysłem jest posadzenie drzewka choinkowego w większej donicy. Tak posadzone drzewko możemy uprawiać maksymalnie dwa lata. Po tym czasie trzeba będzie ponownie przesadzić do jeszcze większej donicy. Jeśli zdecydujemy się w ten sposób na uprawę możemy co roku kilka dni przed świętami ubierać tą sama choinkę. Kilka dni po świętach wystawiać ją do ogrodu. Zaoszczędzimy w następnych latach czas na poszukiwanie nowego i pieniądze.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy