Zorza polarna jest efektem rozbłysków na Słońcu (burz geomagnetycznych), podczas których dochodzi do koronalnych wyrzutów plazmy, czyli naładowanych elektrycznie cząstek. Niesiona tzw. wiatrem słonecznym materia dociera do górnych warstw afmosfery. Powstają barwne łuny światła, które fascynują i zachwycają nie tylko obserwatorów nieba.
Zorza polarna nad Wielkopolską. Kiedy?
Do ostatnich silnych rozbłysków na Słońcu, a tym samym koronalnego wyrzutu masy, doszło 2 i 3 października. Cząsteczki zmierzają w stronę Ziemi. Stąd już dziś (4 października) oraz w weekend na niebie może pojawić się zorza.Co prawda - jak wskazuje Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" - zjawisko nie będzie tak spektakularne jak w maju, ale i tak warto go wypatrywać.
Późno w sobotę lub nawet w nocy z soboty na niedzielę (choć BARDZO tu liczę na opóźnienie) dotrze koronalny wyrzut masy z najpotężniejszego rozbłysku aktualnego cyklu - X9.1. Jego przybycie powinno podkręcić warunki zorzowe na jeszcze wyższy poziom, co będzie wymarzonym finałem całego weekendu. Spodziewamy się burzy magnetycznej G3, choć wcale bym się nie zdziwił, gdyby wyszło z tego coś silniejszego... - podkreśla obserwator nieba i pasjonat atronomii.
Dalsza część artykułu poniżej ↓
Gdzie obserować zorzę polarną?
Najlepiej obserwować zorzę polarną z dala od miast czy wiosek, gdzie nie przeszkadza stuczne oświetlenie. Idealne warunki to bezchmurne, ciemne niebo - bez księżyca. Aby uwiecznić zjawisko, warto mieć przy sobie aparat fotograficzny, który jest bardziej czuły niż ludzkie oko.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.