Reklama

Szopki bożonarodzeniowe w wielkopolskich kościołach. Zobacz zdjęcia

Opublikowano:
Autor:

Szopki bożonarodzeniowe w wielkopolskich kościołach. Zobacz zdjęcia - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
25
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Jedna z największych w Europie szopek bożonarodzeniowych budowana jest co roku w kościele franciszkanów w Poznaniu. Jednak równie piękne żłóbki możemy oglądać w świątyniach całego regionu.

Tradycja budowania szopek sięga XIII wieku. To jeden z najstarszych bożonarodzeniowych zwyczajów, związany z postacią św. Franiszka z Asyżu, który pierwszy, „żywy” żłóbek zbudował w 1223 roku w miejscowości Greccio. 

Franciszkanie zakładając klasztory w różnych krajach, przenieśli ten zwyczaj na nowe tereny, również do Polski. Z czasem tradycja obrazowania Bożego Narodzenia wyszła poza mury franciszkańskich klasztorów, a z czasem przeniosła się nawet z kościołów do domów.

Jedne bogato zdobione, inne skromne. Żłóbki w wielkopolskich kościołach

Niektóre parafie mogą się pochwalić zabytkowymi, pięknie rzeźbionymi figurami. Inne wykazują się pomysłowością. Uwagę przukuwa np. żłóbek w kościele w Słupi Kapitulnej pod Rawiczem, gdzie wszystkie figurki są ruchome. Więcej TUTAJ

Równie wyjątkowa - bo żywa szopka bożonarodzeniowa stanęła przy kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nieparcie w powiecie gostyńskim. W przykościelnej zagrodzie znalazło się miejsce dla 8 zwierząt pilnujących tego najważniejszego przybytku, w którym znajduje się Dzieciątko Jezus ze świętą rodziną. Więcej TUTAJ

Są też stajenki na zewnątrz kościołów, często w centrum wiosek.

Wśród bożonarodzeniowych żłóbków niektóre są bogate, pełne przepychu, inne proste, wręcz symboliczne. Wszystkie jednak mają przypominać o tym, że choć Jezus narodził się w ubogiej stajence, to do Betlejem, żeby oddać mu hołd przybyli zarówno zwykli ludzie, jak i możni królowie.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy