reklama

Zbiornik retencyjny przy Posnanii prawie gotowy. Na jakim etapie są prace?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PIM

Zbiornik retencyjny przy Posnanii prawie gotowy. Na jakim etapie są prace? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

foto PIM

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościNa poznańskiej Łacinie trwają zaawansowane prace przy zbiorniku retencyjnym. Oprócz funkcji przeciwpowodziowej, teren zyska strefę rekreacyjną i nową zieleń. Na jakim etapie są prace?
reklama

Teren między ulicami Niemena a Sobczaka na poznańskiej Łacinie zmienia swoje oblicze. W ramach miejskiej inwestycji powstaje tu otwarty zbiornik retencyjny, który ma gromadzić wody opadowe i roztopowe, a jednocześnie pełnić funkcję estetyczną i rekreacyjną. Inwestycja realizowana przez Poznańskie Inwestycje Miejskie wpisuje się w strategię adaptacji miasta do zmian klimatu.

Na jakim etapie są prace przy zbiorniku retencyjnym przy Posnanii?

Na Łacinie w Poznaniu powstaje zbiornik retencyjny, który oprócz gromadzenia wód opadowych, będzie także miejscem wypoczynku. Inwestycja wchodzi w zaawansowaną fazę realizacji.

- Wykonawca na bieżąco profiluje i humusuje skarpy zbiornika. Przygotowuje się również do montażu separatorów oczyszczających wodę, a także przepompowni. Trwa budowa kanału technologicznego dla okablowania związanego z oświetleniem i monitoringiem tego terenu. Możemy także zobaczyć zarys ciągów pieszo-rowerowych wokół zbiornika, które w większości mają już gotową warstwę podbudowy - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

reklama

Jaki jest plan na teren wokół zbiornika retencyjnego?

Otoczenie zbiornika przy Posnanii zostanie kompleksowo zagospodarowane. Zaniedbany dotąd teren zmieni się w zieloną przestrzeń parkową z infrastrukturą dostosowaną do potrzeb mieszkańców.

W planach jest posadzenie 90 drzew, ponad 10 tysięcy krzewów, a także różnorodnych bylin i traw ozdobnych. W samym zbiorniku zaplanowano ponad 860 roślin wodnych, co korzystnie wpłynie na jego zdolność retencyjną oraz mikroklimat okolicy.

Na terenie inwestycji pojawi się plac zabaw dla dzieci, ścieżki pieszo-rowerowe o zróżnicowanej nawierzchni, a także ławki, kosze na śmieci, barierki i stojaki rowerowe. Zaprojektowano również zjazd techniczny, który ułatwi późniejszą konserwację zbiornika.

reklama

Sam zbiornik zajmie powierzchnię około 2800 m² i pomieści blisko 1900 m³ wody, co odpowiada niemal dwóm milionom litrów.

Wody opadowe posłużą do podlewania zieleni w nowej przestrzeni publicznej

Zgromadzona woda będzie nie tylko odprowadzana do Warty, ale także wykorzystywana lokalnie – do podlewania terenów zielonych wokół zbiornika. Dzięki temu rozwiązaniu odciążona zostanie kanalizacja deszczowa, która w czasie intensywnych opadów bywa przeciążona.

Nowa ulica w Poznaniu pod patronatem "Kory" 

Inwestycja obejmuje również budowę nowego odcinka drogi – przedłużenie ul. Anny Jantar, która decyzją Rady Miasta Poznania będzie nosić nazwę ul. Olgi Sipowicz "Kory".

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo