Zamek Wielkopolski w Rokosowie to obiekt ponad 150-letniej historii. W latach 2021-2024 przeszedł gruntowną modernizację, by teraz służyć jako miejsce spotkań i przyjęć. Zamek dysponuje też bazą noclegową dla 60 osób oraz urokliwą kawiarnią.
Zamek w Rokosowie - historia magicznego miejsca
Zamek w Rokosowie datowany jest na połowę XIX wieku. Został zbudowany w stylu gotyku romantycznego dla hrabiego Józefa Mycielskiego, a pomysłodawczynią była żona arystokraty. Rezydencję zaprojektował jeden z najbardziej znanych ówcześnie i cenionych architektów - Friedrich Stüller.W roku 1868 rezydencja przeszła w ręce księcia Adama Konstantego Czartoryskiego i do II wojny światowej należała do rodu Czartoryskich. Po jej wybuchu Czartoryskim wydano nakaz opuszczenia majątku.
Po wojnie dawne dobra zabrał i rozparcelował Skarb Państwa Polskiego. Budynek pałacu przeznaczono na cele oświatowe, natomiast na bazie pozostałości folwarku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, zlikwidowane ustawowo na początku lat 90. XX w. - czytamy na stronie zamku.
Pałac wraz z parkiem odzyskali potomkowie Czartoryskich, po czym sprzedali obiekt samorządowi województwa wielkopolskiego, który po dzień dzisiejszy jest organem prowadzącym.
Festyn i koncert w blasku tysiąca świec na otwarcie Zamku Wielkopolskiego w Rokosowie
Oficjalne otwarcie zamku po trwającym 3 lata remoncie dyrekcja postanowiła połączyć z festynem dla mieszkańców Rokosowa i turystów. W programie wydarzenia znalazły się: konferencja, otwarcie kawiarni oraz wystawa fotograficzna, prezentująca metamorfozę budynku. Poza tym, w parku zorganizowano zajęcia artystyczne na których można było spróbować malować na wielkoformatowym płótnie oraz poznawać różne techniki malarskie.Festyn zakończył efektowny koncert Soltanto String Quartet - mistrzów interpretacji klasycznych dzieł. Widok majestatycznego zamku w blasku tysiąca świec umiliła gościom muzyka z serialu „Bridgertonowie” i innych popularnych filmów.
Osoby, które nie zdążyły zapisać się na obejrzenie obiektu od środka, mają szansę, bowiem zamek można zwiedzić w każdą niedzielę o godzinie 15:00.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Lato z Hutnikiem dobiegło końca. Kolorowe pożegnanie wakacji w gostyńskim parku [ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.