reklama

Zaduszki Mikołajczykowskie w Dobrzycy. Oddali hołd byłemu premierowi [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zaduszki Mikołajczykowskie w Dobrzycy. Oddali hołd byłemu premierowi [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
111
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Dobrzycy odbyły się tradycyjne Zaduszki Mikołajczykowskie. Przy pomniku na miejscowym rynku w niedzielę 3 grudnia zgromadzili się działacze i sympatycy PSL, żeby oddać hołd byłemu premierowi.
reklama

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w  kościele pw. św. Tekli w Dobrzycy. Potem wszyscy przeszli pod obelisk upamiętniający Stanisława Mikołajczyka. Tam delegacje złożyły kwiaty.

W Dobrzycy zjawili się przedstawiciele lokalnych struktur PSL, ale również goście spoza powiatu pleszewskiego. Wśród nich byli: wiceprezes PSL, prezes zarządu wojewódzkiego PSL w Poznaniu, poseł  -  Andrzej Grzyb, przewodniczący klubu parlamentarnego PSL- Trzecia Droga, poseł -  Krzysztof Paszyk, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, prezes zarządu głównego Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka w Poznaniu  - Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego  -  Krzysztof Grabowski, parlamentarzyści oraz samorządowcy.

reklama

- Jego myśl, jego idea jest ponadczasowa. Czyńmy swoisty rachunek sumienia, czy jesteśmy zgodni z tym co on reprezentował, co on uczynił. Troska i odpowiedzialność za naród, za Polskę. Niech pamięć po nim trwa wiecznie - mówił prezes zarządu głównego Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka w Poznaniu  - Wojciech Jankowiak

W Dobrzycy nie zabrakło pocztów sztandarowych, delegacji  i Orkiestry Dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury. To właśnie tam udali się potem działacze i sympatycy PSL, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.  Tam kolegów - ludowców powitał szef  struktur PSL w powiecie pleszewskim Sławomir Spychaj. Nie zabrakło też wystąpień zaproszonych gości.

reklama

- Zaduszki Mikołajczykowskie nie są dla nas czymś nowym, ale za każdym razem na nowo je odkrywamy. Pamiętam nasze poprzednie spotkania w Dobrzycy,  mówiliśmy o wielu rzeczach i wielu sprawach , określaliśmy zawsze możliwe wydarzenia, mówiliśmy o marzeniach  i oczekiwaniach. Żeby jednak wydarzyło się to wszystko co dziś osiągneliśmy, potrzebny był bohater dzisiejszego dnia - Stanisław Mikołajczyk. Dziękuję w tym miejscu wszystkim tym, którzy byli inicjatorami powołania towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka -  tutaj w Dobrzycy, w powiecie w pleszewskim, jak i również w Poznaniu - mówił prezes zarządu wojewódzkiego PSL  Andrzej Grzyb. 

Z kolei wicemarszałek Krzysztof Grabowski podkreślał, że ludowcy spotykają się każdego roku nie tylko po to, aby wspominać rząd Stanisława Mikołajczyka na emigracji.

reklama

- Mówimy tu i kultywujemy idee Polskiego Stronnictwa Ludowego.  Są to wartości, które wdrażamy jako ich spadkobiercy i kontynuatorzy  - podkreślał.  

Podczas spotkania w Dobrzycy nie zabrakło również podsumowania kampanii wyborczej i tego co aktualnie dzieje się na scenie politycznej.

 -  Chciałem krótko podsumować te pierwsze trzy tygodnie funkcjonownaia sejmu X kadencji , cały czas trwa co prawda jeszcze pierwsze posiedzenie, ale możemy już dziś powiedzieć, że stało się w tym czasie bardzo wiele, wiele już się zmieniło. Wszystko zaczyna wracać do normalności. (...)  -  wskazywał przewodniczący klubu parlamentarnego PSL- Trzecia Droga, poseł -  Krzysztof Paszyk.

reklama

Kim był Stanisław Mikołajczyk?


Stanisław Mikołajczyk urodził się 18 lipca 1901 roku w Dorsten-Holsterhausen w rodzinie emigrantów z powiatu pleszewskiego - i to właśnie na naszym terenie spędzał pierwsze lata życia. Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim i wojnie polsko-bolszewickiej, później był m.in. posłem, wicepremierem, a potem premierem rządu RP na uchodźstwie.

Pod koniec 1947 roku musiał uciekać z kraju - zagrożony przez komunistów. Zmarł 13 grudnia 1966 roku w Waszyngtonie. W 2000 jego prochy zostały sprowadzone do Polski. Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama