Reklama

Zaczyna się lockdown. Trzy tygodnie wystarczą?

Opublikowano:
Autor:

Zaczyna się lockdown. Trzy tygodnie wystarczą? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano w Dzienniku Ustaw w przedświąteczny poniedziałek, późnym wieczorem. Nowe przepisy wchodzą w życie dzisiaj, w poniedziałek, 28 grudnia.

 

 

- Wirus działa z opóźnieniem dwu-, trzytygodniowym. Wdrożyliśmy nowe obostrzenia, uprzedzając wzrost zakażeń na początku stycznia. Obawiamy się, że taki wzrost może nastąpić na skutek nieco wzmożonego ruchu również handlowego, w przemieszczaniu się, kontaktów społecznych, z którym mieliśmy do czynienia w okolicy połowy grudnia. Przewidując taki rozwój wydarzeń, wdrożyliśmy nowe obostrzenia - powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP na wczorajszej konferencji prasowej.

 

Od 28 grudnia do 17 stycznia ustanowiony został zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w PKD w podklasie 96.04.Z)

Hotele i restauracje

Z rozporządzenia wynika, że nadal normalnie prowadzić swojej działalności nie będą mogli przedsiębiorcy związani z hotelarstwem.
Zgodnie z dokumentem takie usługi będzie można świadczyć np. w hotelach robotniczych i hotelach dla pracowników sezonowych; dla osób wykonujących zawód medyczny; dla pilotów i załogi samolotów; dla kierowców wykonujących transport drogowy; dla pacjentów i ich opiekunów czekających na uzyskanie świadczenia zdrowotnego; dla funkcjonariuszy służb państwowych m.in. policji, ABW, SOP, straży pożarnej itd. W hotelach będą mogli być zakwaterowani również sportowcy i ich trenerzy, czy dyplomaci.

Zgodnie z przepisami, wydanymi 21 grudnia, takie osoby będą musiały potwierdzić, że przebywając w hotelu są tymi osobami, za które się podają i korzystają z noclegu służbowo. I tak wyszczególniono, że w przypadku np. osób wykonujących zawód medyczny - będzie to dokument wystawiony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą. Z kolei w przypadku wykonywania zadań służbowych - legitymacja służbowa. Wykonując pracę zdalną taka osoba będzie musiała mieć odpowiedni dokument wystawiony przez pracodawcę. W przypadku dyplomatów i wykonywania oficjalnych funkcji, odpowiedni dokument będzie musiało wydać MSZ.

Ponadto rozporządzenie podaje, że do 17 stycznia nadal nie będą mogły działać normalnie restauracje. Przedsiębiorcy prowadzący takie punkty - tak jak to jest obecnie - będą mogli wydawać posiłki jedynie na wynos.

Instytucje kultury

Bez zmian pozostają także ograniczenia dotyczące instytucji kultury. Do 17 stycznia obowiązuje zakaz organizowania wydarzeń z udziałem publiczności oraz realizowania czynności związanych z bezpośrednią obsługą zewnętrznych użytkowników. Zakaz obejmuje również organizowanie wydarzeń na otwartej przestrzeni.

 

Przy uwzględnieniu zasad reżimu sanitarnego w dalszym ciągu mogą być prowadzone następujące działania:

  • próby i ćwiczenia niezbędne do przygotowania wydarzeń artystycznych,
  • nagrania fonograficzne i audiowizualne,
  • udostępnianie przestrzeni i zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu,
  • udostępnianie do zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych, należących do instytucji kultury.
Wszystkie inne formy działalności kulturalnej związane z udziałem publiczności: koncerty, przedstawienia teatralne, projekcje filmów, spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne, wernisaże czy udostępnianie zbiorów przez muzea będą mogły odbywać się jedynie w przestrzeni wirtualnej.

Działalność bibliotek

Do 17 stycznia 2021 r. prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na udostępnianiu zbiorów jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby w pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki zamieszcza się informację o limicie osób oraz podejmuje środki zapewniające jego przestrzeganie.

Sprzeczne z wydanym 21 grudnia rozporządzeniem rządu są słowa premiera Morawieckiego, jakie padły na wczorajszej konferencji prasowej. Chodzi o niewprowadzanie tzw. godziny policyjnej w sylwestra - PISZEMY TUTAJ. W rozporządzeniu zapisano wyraźnie, że przemieszczanie się między godz. 19.00 31 grudnia 2020 r. a godz. 6.00 dnia następnego jest co do zasady zakazane. Wyjątkiem jest jedynie przemieszczanie się w celach zawodowych lub w celu "zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego".

Godzina policyjna pozostaje
 

Zapewnienia premiera o braku godziny policyjnej wcale nie oznaczają, że ten przepis rozporządzenia zostanie uchylony. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk na antenie TVN24 wczoraj wyjaśnił:

- Korzystamy z ustawy o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i tam jest art. 46., który mówi o nakazie określonego sposobu przemieszczania się. W oparciu o ten artykuł zostało wydane to rozporządzenie. Powinniśmy się do niego stosować, nie wiem nic o tym, by było ono zmienione.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE