O pociągach międzynarodowych dyskutowano podczas czwartkowego (3 kwietnia) posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury.
- Zwiększanie liczby pociągów na sieci kolejowej w Polsce jest odpowiedzią na bardzo mocno rosnące przewozy w obszarze przewozów dalekobieżnych - mówił wiceminister Piotr Malepszak. - Przewozy międzynarodowe są częścią tej struktury. Duża część pociągów obsługuje ruch krajowy - dodał.
Polityk chwalił połączenie Gdyni z Kotliną Kłodzką i Pragą. Wprowadzenie czterech par połączeń Baltic Express było możliwe dzięki poprawie stanu infrastruktury na odcinku Wrocław - granica państwa, dobremu czasowi przejazdu i nowoczesnemu taborowi.
- Uruchamianie większej liczby połączeń - do obszarów, które były wykluczone lub miały szczątkową ofertę, daje rezultaty - mówił Janusz Malinowski.
Wskazał, że przewoźnik stawia na rozwój oferty do Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy i na Litwę. Nowe pociągi mają zostać uruchomione od rozkładu jazdy 2025/2026.
Pociąg Poznań - Wiedeń od grudnia 2025 roku
Wielkopolska zyska połączenie z Austrią.
- Wydłużymy relację pociągu obecnie kursującego między Wrocławiem a Wiedniem o odcinek Poznań - Wrocław, włączając Poznań w bezpośrednie połączenia na południe Europy - wskazał Marek Rudzianiec, zastępca dyrektora Biura Rozkładu Jazdy PKP Intercity.
Obecnie ze stolicy Dolnego Śląska do stolicy Austrii kursuje pociąg EC Danubius. Kursuje codziennie. Z Wrocławia odjeżdża o godz. 6.30. Do Wiednia dociera o godz. 11.49. Na odcinku ze stolicy Dolnego Śląska do czeskiego Bohumina pociąg jest zestawiony z lokomotywy i dwóch wagonów. W Polsce zatrzymuje się w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Raciborzu i Chałupkach. W czeskim Bohuminie wagony z Wrocławia są łączone z wagonami z Krakowa.
Pociąg powrotny z Wiednia wyrusza do Polski o godz. 16.10. We Wrocławiu melduje się o godz. 21.28. Ceny biletów na trasie pomiędzy stolicami Dolnego Śląska i Austrii - w jedną stronę - rozpoczynają się od 84,38 zł.
Najszybsze pociągi, które zatrzymują się na trasie Poznań - Wrocław w Kościanie, Lesznie, Rawiczu, Żmigrodzie i Obornikach Śląskich, pokonują trasę w półtorej godziny. Składy, które zatrzymują się na odcinku pomiędzy stolicami Wielkopolski i Dolnego Śląska wyłącznie w Lesznie, jadą 1h 17 min.
Siódmy pociąg Warszawa - Poznań - Berlin
Od godz. 5.00 do godz. 17.00 będą uruchomiane co dwie godziny pociągi ze stolicy Polski do Niemiec. Zaplanowano o jedną parę pociągów o nazwie BWE więcej niż w obecnym rozkładzie. Marek Rudzianiec wskazał także, że ruszy nocne połączenie z miejscowości Chełm przez Warszawę i Poznań do Berlina.
- W 2024 roku uruchamialiśmy 31 par połączeń międzynarodowych dziennie. Obecnie - 37. Założeniem od grudnia 2025 roku jest wzrost o kolejne 14 - do liczby 51 połączeń dziennie - podsumował Marek Rudzianiec.