Reklama

Barbie w muzeum w Poznaniu. Ponad 130 lalek na wystawie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook: Muzeum Narodowe w Poznaniu, The National Museum in Poznań

Barbie w muzeum w Poznaniu. Ponad 130 lalek na wystawie - Zdjęcie główne

Wystawa lalek Barbie w muzeum w Poznaniu. Od kiedy będzie można ją obejrzeć? | foto Facebook: Muzeum Narodowe w Poznaniu, The National Museum in Poznań

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Barbie - najsłynniejsza lalka na świecie będzie miała swoją własną wystawę w stolicy Wielkopolski. Będzie ją można oglądać w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu

10 marca otwarta dla zwiedzających zostanie wystawa "Barbie. Nieznane oblicza" w poznańskim Muzeum Narodowym. Wystawa pozwoli prześledzić - jak postrzegano kobiety kobiety przez ostanich kilkadziesiąt lat. 

"Barbie. Nieznane oblicza". Wystawa w Muzeum Sztuk Użytkowych

Lalka Barbie w tym roku skończyła 64 lata. Zabawkę stworzono pod koniec lat 50-tych. 

- Poszczególne wcielenia słynnej lalki dają nam wgląd w zmiany społeczne zachodzące w poszczególnych dekadach XX i XXI wieku. Oczywiście, chodzi zwłaszcza o społeczeństwo amerykańskie, choć nie tylko. Lalki są odbiciem często burzliwych i kontrowersyjnych zjawisk, takich jak chociażby rasizm, dyskryminacja ze względu na wiek, czy wykluczenie spowodowane niepełnosprawnością. Barbie - postrzegana jako zjawisko kulturowe - prowokuje do zadawania pytań o pozycję kobiety we współczesnym świecie. Czy lalka jest ucieleśnieniem ideału piękna? Czy role, które przyjmuje faktycznie są odzwierciedleniem udziału i pozycji kobiet w otaczającej nas rzeczywistości? Jakie aktywności Barbie ma ciągle dopiero przed sobą? - czytamy na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu. 

Lalki pochodzą ze zbiorów prywatnych Teresy Iwańczuk, Pauliny Jarysz, Izabeli Kłos i Grzegorza Zdzieborskiego.

Od kiedy będzie można oglądać ekspozycję?

Wystawę będzie można oglądać od 10 marca do końca lipca w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu (Góra Przemysła 1). 

Bilety normalne kosztują 7 złotych, a ulgowe 5 złotych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy