reklama

Rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych 2023

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: K. Piotrowicz

Rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych 2023 - Zdjęcie główne

Wybory parlamentarne 2023. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć przed oddaniem głosu | foto K. Piotrowicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWybory parlamentarne 2023. Dziś (15 października) wybieramy posłów i senatorów na kolejną kadencję. Odbywa się także ogólnokrajowe referendum.
reklama

Dziś wybieramy 460 posłów i 100 senatorów, na kolejną kadencję. Odbywa się także ogólnokrajowe referendum. 

Co zrobić przed głosowaniem i co zabrać do lokalu wyborczego?

Lokale wyborcze otwarte są od 7.00 do 21.00. By móc wziąć udział w głosowaniu, należy upewnić się, że jesteśmy wpisani do spisu wyborców, w miejscu, w którym planujemy głosować. Jeśli przebywamy w miejscu zameldowania, to właśnie tam jesteśmy ujęci w spisie wyborców.

W dniu wyborów należy mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Bez niego nie można wziąć udziału w głosowaniu. Może to być na przykład: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka, czy książeczka wojskowa. Inną opcją jest dowód osobisty w aplikacji mObywatel.

reklama

Nie trzeba zabierać nic więcej. Wszystkie inne potrzebne materiały, w tym długopisy, zapewni obwodowa komisja wyborcza

Jak głosować na kandydatów do Sejmu, a jak do Senatu?

W lokalu wyborczym dostaniemy trzy karty do głosowania:

  • jedną - z nazwiskami kandydatów do Sejmu,
  • drugą - z nazwiskami kandydatów do Senatu,
  • trzecią - z pytaniami referendalnymi.
W wyborach do Sejmu, głosując na konkretnego kandydata, oddajemy jednocześnie głos na listę, z której on kandyduje. I to właśnie listy, które w skali kraju przekroczą prób wyborczy (5% dla pojedynczej partii oraz 8% dla koalicji) biorą udział w podziale mandatów do Sejmu.

reklama

Wybory do Senatu są jednomandatowe. Oznacza to, że w każdym ze 100 okręgów w Polsce wybieramy tylko jednego senatora. Mandat uzyska ten kandydat, który w danym okręgu zdobędzie najwięcej głosów.

Jak oddać ważny głos, a co spowoduje, że głos będzie nieważny?

Na karcie głosowania do Sejmu stawiamy znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Znak X należy rozumieć jako dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Postawienie znaku X przy nazwisku konkretnego kandydata, oznacza jednocześnie oddanie głosu na daną listę wyborczą (komitet wyborczy). 

Aby głos na kandydata do Senatu był ważny, w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata lub kandydatki należy postawić znak X, czyli co najmniej dwie przecinające się wewnątrz kratki linie.

reklama

Jakiekolwiek dopiski - zarówno wewnątrz kratki, jak i poza nią - nie mają wpływu na ważność głosu.

W wyborach do Sejmu głos będzie nieważny, jeśli postawimy znak X w kratkach obok nazwisk kandydatów widniejących na więcej niż jednej liście. Z kolei do Senatu  przyczyną nieważności głosu będzie umieszczenie znaku X w kratkach obok nazwiska więcej niż jednego kandydata.

Niepostawienie znaku X w żadnej kratce - czyli wrzucenie do urny pustej karty. Postawienie znaku innego niż X w obrębie kratki.

Ważne! Specjalne uprawnienia w głosowaniu

Osoby niewidome oraz niedowidzące będą mogły w trakcie wyborów skorzystać ze specjalnych nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a.

Osoby, które chcą zagłosować poza swoim miejscem zamieszkania, powinny mieć przy sobie specjalne zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki niemu będą mogli wziąć udział w wyborach w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

[AKTUALIZACJA, godz. 8.05]

Lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie o godzinie 7.00.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama