Reklama

Wścieklizna w Wielkopolsce!!! Sprawdź, gdzie jest zagrożony obszar, stosuj się do zaleceń!

Opublikowano:
Autor:

Wścieklizna w Wielkopolsce!!! Sprawdź, gdzie jest zagrożony obszar, stosuj się do zaleceń! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Na terenie jednej z posesji w Wielkopolsce znaleziono martwego nietoperza. Po przebadaniu zwierzęcia w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej stwierdzono u niego wściekliznę.

 

 

Służby weterynaryjne natychmiast wyznaczyły granice zagrożonego obszaru, przy których w najbliższym czasie pojawią się znaki ostrzegawcze: „UWAGA WŚCIEKLIZNA – OBSZAR ZAGROŻONY.

 

 

 

Ognisko choroby wykryto w piątek na terenie powiatu krotoszyńskiego. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krotoszynie apeluje do osób przebywających na terenie obszaru zagrożonego o unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami, zaszczepienie psów i kotów przeciw wściekliźnie, nie wypuszczanie zwierząt domowych oraz informowaniu straży miejskiej w przypadku, gdy ktoś znajdzie martwe zwierze stałocieplne.

 

Wścieklizna jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy i zawsze kończy się śmiercią. Na wirus wścieklizny wrażliwe są wszystkie organizmy stałocieplne, w tym człowiek.

 

 

Do zakażenia dochodzi zazwyczaj wskutek pogryzienia przez chore zwierzę lub poprzez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe.

 

 

Wirus wykazuje dużą odporność na działanie czynników fizycznych i chemicznych oraz gnicie. W rozkładających się zwłokach zachowuje zakaźność do kilku tygodni, a w powierzchniowych warstwach ziemi przez 2 – 3 miesiące.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE