Reklama

Właściciel sieci „Dino” spadł w rankingu. Lista 100 Najbogatszych Polaków „Forbesa” 2022

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

 Właściciel  sieci „Dino” spadł w rankingu. Lista 100 Najbogatszych Polaków „Forbesa” 2022 - Zdjęcie główne

Aż 83 ze 100 najbogatszych Polaków to miliarderzy | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na ogłoszonej niedawno liście najbogatszych Polaków na rok 2022 „Forbesa” mamy już 83 miliarderów. Mówiąc wprost, ci najbogatsi są jeszcze bardziej bogaci. Setka najwyżej wycenionych Polaków ma już w rękach majątek wart 260 mld zł, czyli równowartość ponad 10,5 proc. polskiego PKB. Pierwsze miejsce na liście utrzymał Michał Sołowow. Tomasz Biernacki spadł w rankingu na rzecz miliardera, który postawił na rynek rosyjski...

W porównaniu z ubiegłym rokiem, wartość aktywów biznesowych kontrolowanych przez stu największych polskich przedsiębiorców zwiększyła się o ponad 50 mld zł i przebiła kwotę 260 mld złotych. Jest to zarazem o 83 mld zł więcej niż przed wybuchem pandemii Covid-19. W tym roku, by znaleźć się na liście, trzeba było zebrać majątek o wartości co najmniej 824 mln zł i było to o 27 proc. więcej niż w roku 2021. Bogacze bogacą się mimo pandemii, inflacji, kryzysów.

Pierwsza trójka miliarderów z listy „Forbesa”. Tomasz Biernacki zanotował spadek 

Pierwsze miejsce zestawienia zajął, bez niespodzianek, Michał Sołowow. Kielecki miliarder po raz czwarty z rzędu został najbogatszym Polakiem. W ciągu roku wartość jego majątku wzrosła niemal dwukrotnie, do 27,3 mld zł. Co ciekawe, pierwszy biznes rozkręcił już w liceum. Prowadził wtedy sklepik z bułkami. Większe pieniądze zaczął zarabiać, myjąc szyby w samochodach na stacjach benzynowych. W okresie studiów podczas wakacji pomagał również w warsztatach samochodowych w Niemczech. Dzisiaj to biznesmen, inwestor, największy polski przemysłowiec. Obecnie skoncentrowany jest na trzech branżach: w sektorze chemicznym (Synthos), płytek i ceramiki sanitarnej (Cersanit) oraz podłóg drewnianych (Barlinek). W Europie jest największym producentem styropianu i drugim co do wielkości producentem kafelków. Teraz doszedł jeszcze jeden poważny biznes, Corab. To spółka produkująca panele słoneczne. Michał Sołowow zainwestował w nią ledwie rok temu, od założycieli odkupując połowę akcji, a już dostarcza mu ona sowitych dywidend. Jest warta 2,3 mld złotych.

Na drugą lokatę listy najbogatszych Polaków w 2022r. wskoczył ponownie Jerzy Starak z majątkiem wycenianym na 18,5 mld zł. Miliarder, od kiedy w 2000 r. przejął starogardzką Polpharmę, praktycznie "nie rusza" się z branży farmaceutycznej. I to nie tylko w Polsce, gdzie w 2012 roku wygrał wyścig o prywatyzację warszawskiej Polfy, a później dokupił też Polfę Lublin. Przede wszystkim inwestuje za granicą. Jerzy Starak postawił na rynki wschodnie - kazachski Santo/Chimpharm i rosyjski Akrikhin. Jak na tym wyjdzie, w obliczu wojny rosyjsko - ukraińskiej

Na trzecie miejsce spadł pochodzący z Czeluścina (powiat gostyński) Tomasz Biernacki, mimo że w ciągu minionego roku wartość majątku przedsiębiorcy zwiększyła się o 20 proc. W ciągu pięciu lat wycena majątku mieszkającego w Krotoszynie właściciela sieci niewielkich marketów na południu i zachodzie kraju - na liście najbogatszych Polaków - wzrosła niemal 17-krotnie. Szacowany jest na 15,8 mld zł. Czy spadek na 3. miejsce jest oznaką zahamowania ekspansji Biernackiego na kolejne regiony? Raczej wątpliwe. Sklepów "Dino" jest juz ponad 1.700 i nadal ich przybywa.

Wśród 10 najbogatszych rankingu "Forbesa" aż 3 z Wielkopolski

W pierwszej 10, oprócz Biernackiego, znalazły się jeszcze dwa nazwiska z Wielkopolski. Mowa o Pawle Marchewce na pozycji 9., z majątkiem wycenionym na 4, 1 mld zł oraz małżeństwie Kaczmarków  posiadających 3,88 mld zł. Paweł Marchewka zaczynał od handlu grami komputerowymi w czwartej klasie technikum, bo chciał zamienić Commodore na Amigę. Po gry jeździł do Wrocławia, aby zaoferować je w rodzinnym Ostrowie Wielkopolskim. Później zaczął szukać sklepów, które chciałyby sprzedawać gry w innych miastach, a do biznesu wciągnął kolegów z klasy. Twórca Techlandu, producenta gier i najsilniejszego konkurenta CD Projektu. Jego spółka zbudowała pozycję na rynku dzięki serii gier „Call of Juarez”, „Dead Island” i „Dying Light”.

Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie (on pochodzący z Kalisza) z Nowych Skalmierzyc, również w powiecie ostrowskim zbudowało rodzinną grupę kapitałową (razem z Krzysztofem Błaszczykiem, szwagrem Bogdana). Firma jest jednym z największych producentów mebli w Polsce. Ich firma Com.40 [Comforty] zatrudnia  4 tysiące pracowników, wytwarzając około miliona sof rocznie. Najważniejszym odbiorcą materaców i mebli tapicerowanych wytwarzanych w spółkach Com.40 i Correct jest IKEA. Kaczmarek ma też połowę udziałów w firmie odzieżowej Big Star, z którą debiutował na rynku w latach 90.

 

Źródło: Forbes Polska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy