Reklama

Wirus ASF nadal zagraża wielkopolskim hodowcom. Nowe ognisko

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Wirus ASF nadal zagraża wielkopolskim hodowcom. Nowe ognisko  - Zdjęcie główne

Wirus ASF nadal zagraża wielkopolskim hodowcom. Nowe ognisko | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dzisiaj posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.Tematem przewodnim spotkania było wystąpienie ogniska wirusa ASF w jednym z gospodarstw trzody chlewnej w powiecie międzychodzkim.

W naradzie, której przewodniczył wojewoda wielkopolski Michał Zieliński w formie on-line udział wzięli przedstawiciele: policji, straży pożarnej, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, 12 WBOT, Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Urzędu Marszałkowskiego oraz Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu.

Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Żarnecki przedstawił obecną sytuację epizootyczną na terenie województwa. Omówił także aktualny stan zwalczania ognisk ptasiej grypy w Wielkopolsce, których w tym roku w szczytowym momencie było 91 - najwięcej w powiatach kaliskim, ostrowskim i ostrzeszowskim, kępińskim.

Od jesieni ubiegłego roku, aż do 1 maja br. w Wielkopolsce nie odnotowano przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń. Na początku maja, w powiecie szamotulskim (m. Bielawy) odstrzelono dzika, który jak się później okazało był nosicielem ASF. Podobne przypadki odnotowywano na granicy powiatów kaliskiego oraz tureckiego, w m. Psarki w powiecie szamotulskim oraz w powiecie międzychodzkim. 26 maja br. przypadek wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń ujawniono na terenie gminy Chrzypsko Wielkie. Zagrożenie dotyczy dużego stada - około 3 tys. sztuk świń. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Międzychodzie natychmiast rozpoczął działania zmierzające do izolowania ogniska i ograniczenia możliwości wydostania choroby poza wyznaczony obszar. Dzisiaj rozpoczęła się likwidacja całego stada.

Równocześnie, w pobliskich lasach rozpoczęła się akcja poszukiwania dzików i padliny dzików, które mogą być nosicielami ASF. Jutro do poszukiwań włączy się również 50 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do poszukiwania martwych dzików, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla kontrolujących, włączono również dron z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW w Poznaniu.  W Izbach Rolniczych na terenie całego województwa zintensyfikowano szkolenia dla rolników na temat zapobiegania ASF.

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podziękował wszystkim służbom za zaangażowanie i szybką reakcję, zapewniając jednocześnie o dalszym wparciu działań, które mają na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się  wirusa na terenie Wielkopolski, która jest liderem w kraju w produkcji trzody chlewnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy