Płazy, takie jak ropuchy szare, traszki i żaby brunatne, co roku migrują w poszukiwaniu zbiorników wodnych niezbędnych do rozmnażania. Niestety, ich podróż często kończy się tragicznie na miejskich drogach, gdzie są one narażone na śmiertelne niebezpieczeństwo.
Największe nasilenie śmiertelności drogowej tych zwierząt ma miejsce w czasie migracji wczesną wiosną i jesienią - informuje Urząd Miasta Poznania.
W odpowiedzi na ten problem, Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania, we współpracy z miejscowymi instytucjami takimi, jak Uniwersytet Przyrodniczy, Zarząd Dróg Miejskich, Miejski Inżynier Ruchu oraz Straż Miejska, podjęli zintegrowane działania mające na celu ochronę tych wrażliwych stworzeń.
Jakie działania mają chronić płazy w Poznaniu?
Jednym z takich działań jest czasowe zamknięcie ulic od 6 marca do 15 kwietnia, w godzinach od 18:00 do 6:00, by umożliwić żabom bezpieczną migrację.Ulice takie jak Ku Dębinie, Leśnych Skrzatów (przy stawku Marcelińskim) oraz Radarowa (gmina Tarnowo Podgórne) zostaną czasowo zamknięte dla ruchu, z wyjątkiem mieszkańców.
W pozostałych godzinach obowiązuje na nich ograniczenie prędkości do 20 km/h. Podobne ograniczenie prędkości wprowadzono też na zamkniętej dla ruchu (z wyjątkami) ul. Warmińskiej - tłumaczy poznański magistrat.
Oprócz tych działań, Poznań stworzył Użytek Ekologiczny "Traszki Ratajskie" w 2011 r., chroniąc część parku na os. Tysiąclecia. Park, z nowym ogrodem deszczowym i ekologicznymi nawierzchniami, stał się schronieniem dla zagrożonych płazów.
Warto pamiętać o płazach podczas codziennych spacerów, jazdy rowerem i autem - przypomina Urząd w Poznaniu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jechał rowerem S5, bo nawigacja wyznaczyła mu taką trasę…
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.