Reklama

Wielkopolska jest coraz zamożniejsza?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: arch. UMWW

Wielkopolska jest coraz zamożniejsza?  - Zdjęcie główne

foto arch. UMWW

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Województwo wielkopolskie awansowało w rankingu najbardziej zamożnych samorządów Pisma Samorządowego "Wspólnota".

Ranking województw "Wspólnoty". Wielkopolska coraz zamożniejsza

Rok 2020 nie był łatwym dla każdego z samorządów - czy to na szczeblu lokalnym czy wojewódzkim. Jaki miało to wpływ na finanse? 

Pismo Samorządowe "Wspólnota" co roku przygotowuje ranking najbardziej zamożnych samorządów. Według najnowszych danych - nasze województwo - Wielkopolska - awansowało właśnie z czwartego na trzecie miejsce.

Ranking województw "Wspólnoty". Wielkopolska coraz zamożniejsza

Przypomnijmy: od wielu lat samorządowe pismo "Wspólnota" przygotowuje ranking najbardziej zamożnych polskich samorządów. W nim klasyfikuje jednostki samorządu terytorialnego: od województw, przez największe miasta i powiaty, po gminy miejskie i wiejskie pod względem zamożności. Na trzecim miejscu w poszczególnych kategoriach sklasyfikowano w najnowszym rankingu województwo wielkopolskie. Oznacza to awans o jedną pozycję w stosunku do poprzedniego rankingu.

W ubiegłym roku wydatki województwa wyniosły 1 mld 640 mln zł, z kolei dochody – 1 mld 814 mln zł. Pozwoliło to na zachowanie nadwyżki w budżecie, która wyniosła ponad 174 mln zł. 2020 rok charakteryzował się bardzo wysokim poziomem wydatków majątkowych, które w całej strukturze stanowiły aż 41 proc. (po raz pierwszy od 2013 r.).

Wśród sztandarowych inwestycji w regionie znalazła się m.in. budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Przeznaczono na nią aż 149,3 mln zł (koszt całkowity: 454,1 mln zł), zakończenie budowy nastąpi w 2021 r. Wśród innych kluczowych inwestycji był m.in. zakup 5 elektrycznych zespołów trakcyjnych (122,3 mln zł) oraz rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 242 Wyrzysk–Osiek nad Notecią (28,3 mln zł).

Ranking województw "Wspólnoty". Wielkopolska coraz zamożniejsza

- Rok 2020 był wyjątkowy z uwagi na fakt, że samorządy realizowały swoje budżety w warunkach epidemii. Rozwój sytuacji był trudny do przewidzenia, Wielkopolska bardzo elastycznie podchodziła do wykonywania budżetu, stąd w obliczu przejściowego, drastycznego spadku dochodów z CIT w kwietniu i maju 2020 r. dokonaliśmy oszczędności oraz optymalizacji wydatków, a także perspektywicznie zabezpieczyliśmy realizację budżetu w przypadku nasilenia się negatywnych skutków pandemii (kredyt ramowy z Europejskiego Banku Inwestycyjnego). Głównym celem zarządzania finansami było zachowanie płynności finansowej oraz utrzymanie nadwyżki operacyjnej. Efektem była nadwyżka budżetowa w wysokości 174,0 mln zł – tłumaczy na łamach „Wspólnoty” Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

O pozycji w rankingu zamożności województw, powiatów, miast i gmin decyduje dochód samorządu przypadający na danego mieszkańca. Od tej kwoty odjęto  składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw), czyli tzw. "janosikowe", a dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych.

Najzamożniejsze województwa według rankingu "Wspólnoty":

  1. mazowieckie (449,79 zł per capita)
  2. kujawsko-pomorskie (330,85 zł)
  3. wielkopolskie (328,06 zł)
  4. zachodniopomorskie (324,11 zł)
  5. świętokrzyskie (316,81 zł)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy