Reklama

Wielkopolska. Ile osób jest zaszczepionych przeciwko COVID-19? [MAPA I RANKING POWIATÓW]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wielkopolska. Ile osób jest zaszczepionych przeciwko COVID-19? [MAPA I RANKING POWIATÓW] - Zdjęcie główne

Ile osób w Wielkopolsce jest zaszczepionych przeciwko koronawirusowi? Zobacz mapę i ranking powiatów.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ile osób w Wielkopolsce jest zaszczepionych przeciwko koronawirusowi? Zobacz mapę i ranking powiatów.

  • Wielkopolska przekroczyła poziom 50 proc. w pełni zaszczepionych mieszkańców.
  • Liderem szczepień niezmiennie jest Poznań – zabezpieczonych przeciw COVID-19 jest blisko 65 proc. poznaniaków.
  • Na mapie szczepień nie brak jednak „białych plam”. Niepokojące są dane m.in. z powiatu kaliskiego, gdzie zaszczepionych jest około 40 proc. mieszkańców.

Wielkopolska. Szczepienia przeciw koronawirusowi

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ przeanalizował dane pochodzące z baz Centrum e-Zdrowia. Przedstawiają one stan szczepień przeciw COVID-19 w regionie (stan na czwartek, 19 sierpnia).

Wielkopolska. Ile osób jest zaszczepionych przeciw koronawirusowi?

Wielkopolska przekroczyła już próg połowy w pełni zaszczepionych mieszkańców. Po dwóch dawkach lub przyjęciu jednodawkowej szczepionki J&J było - stan na 19 sierpnia 2021 -  dokładnie 50,7 proc. Wielkopolan (blisko 1,8 mln osób).

Taki wynik daje nam drugie miejsce pośród wszystkich województw w Polsce – ustępujemy wyłącznie mazowieckiemu, gdzie pełną ochronę ma już zapewnionych ponad 52 proc. mieszkańców.

– Wysoka pozycja województwa wielkopolskiego nie oznacza, że jesteśmy bezpieczni. Dynamika szczepień przeciw COVID-19 w ostatnich tygodniach znacząco spadła, a tylko one są sprawdzoną drogą do ograniczenia skutków nadchodzącej czwartej fali pandemii – przestrzega Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.

– Choć są w Wielkopolsce powiaty, które dobrze radzą sobie ze szczepieniami, to z rosnącym niepokojem patrzymy na miejsca, gdzie procent wyszczepienia wynosi poniżej 50 proc., niekiedy niewiele przekraczając 40 proc. Sytuacja tych powiatów w czasie następnego wzrostu zakażeń może być naprawdę trudna. W chwili, kiedy szczepionki są dostępne niemal „od ręki” nie szczepienie się jest wyrazem braku odpowiedzialności i troski nie tylko o swoje zdrowie, ale także bezpieczeństwo swoich bliskich oraz innych osób - zaznacza dyrektor.

Wielkopolska. Co z mutacją Delta?

Osoby niezaszczepione powinny zdecydować się na szczepienie jak najszybciej.

- To ostatni moment, w którym zakażeń w Polsce jest jeszcze stosunkowo mało. Poziom zaszczepienia na poziomie 60 proc. nie gwarantuje nam odporności zbiorowej. W tej chwili walka toczy się o życie i uniknięcie masowych hospitalizacji w trakcie czwartej fali pandemii. Przykłady z innych krajów pokazują, że choć mutacja Delta przenosi się szybciej, a zakażenia bywają wykrywane także u osób zaszczepionych, to przechodzą one COVID-19 bardzo lekko. To osoby niezaszczepione będą trafiały do szpitali i najciężej przechodziły zakażenie – prognozuje prof. Jacek Wysocki, były rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu oraz Kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej na UM w Poznaniu.

Wielkopolska. Ponad 20 powiatów z poniżej 50 proc. wyszczepienia

Chociaż zaszczepionych jest ponad połowa mieszkańców Wielkopolski, to gdyby spojrzeć na mapę powiatów z danymi na 19 sierpnia, widać, że poziom ten osiągnęła mniejszość z nich. Najgorzej prezentuje się sytuacja w powiecie kaliskim, w którym pełnej ochrony przeciw COVID—19 nie miało jeszcze 40 proc. mieszkańców. Granicę tę w niewielkim stopniu przekroczyły także powiaty kolski i ostrzeszowski (około 41 proc.).

Wielkopolska. 10 powiatów o najniższym poziomie pełnego zaszczepienia mieszkańców  (stan na 19.08 wg danych CEZ):

  1. kaliski – 39,66 proc.
  2. kolski – 40,98 proc.
  3. ostrzeszowski – 41,12 proc.
  4. złotowski – 42,6 proc.
  5. leszczyński – 42,67 proc.
  6. gostyński – 42,85 proc.
  7. turecki – 42,99 proc.
  8. krotoszyński – 44,05 proc.
  9. koniński – 44,62 proc.
  10. ostrowski – 45,24 proc.
Statystykę szczepień w Wielkopolsce znacząco poprawiają szczepienia w najbardziej zaludnionych: Poznaniu i powiecie poznańskim. W pierwszej dziesiątce powiatów o najwyższym poziomie zaszczepienia znajdziemy również dwa inne miasta na prawach powiatu.

10 powiatów o najwyższym poziomie pełnego zaszczepienia mieszkańców w Wielkopolsce (stan na 19.08 wg danych CEZ):

  1. Poznań – 63,95 proc.
  2. poznański – 56,84 proc.
  3. szamotulski – 54,62 proc.
  4. Konin – 51,85 proc.
  5. średzki – 51,37 proc.
  6. Leszno – 50,97 proc.
  7. kościański – 50,62 proc.
  8. wrzesiński – 50,31 proc.
  9. międzychodzki – 50,1 proc.
  10. obornicki – 49,83 proc.
 

Wielkopolska. Mapa procentowego pełnego zaszczepienia mieszkańców według danych z baz CEZ na dzień 19.08.2021 r. w podziale na powiaty:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy