Reklama

Wielkopolanie mniej chętni na dawkę przypominającą. Region na 9. miejscu w Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels

Wielkopolanie mniej chętni na dawkę przypominającą. Region na 9. miejscu w Polsce - Zdjęcie główne

foto pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po pełnej dawce szczepionki przeciw COVID-19 jest obecnie 59 proc. Wielkopolan. To drugi wynik w kraju.

Po pełnej dawce szczepionki przeciw COVID-19 jest obecnie 59 proc. Wielkopolan. To drugi wynik w kraju.

  • Region wypada znacznie gorzej pod względem zainteresowania przyjęciem przypominającej dawki preparatu przeciw COVID-19. Podano ją 18 proc. Wielkopolan, co plasuje nas na 9. miejscu w Polsce.
  • Pośród osób do 19. roku życia zaszczepionych jest 18 proc. mieszkańców województwa.

 

 

Wielkopolska nadal znajduje się powyżej ogólnopolskiej średniej pod względem pełnego zaszczepienia populacji (dwiema dawkami szczepionek dwudawkowych lub jedną Johnson&Johnson). Gdy średnia dla całej Polski wynosi nieco ponad 55 proc., w Wielkopolsce jest to 59 proc. Nasze województwo niezmiennie zajmuje w tym zestawieniu drugie miejsce, ustępując jedynie Mazowszu (prawie 61 proc. osób w pełni zaszczepionych), a wyprzedzając województwa: pomorskie, lubuskie, dolnośląskie czy zachodniopomorskie (powyżej 57 proc. zaszczepionej przeciw COVID-19 populacji).

 

Niewielkie zainteresowanie dawką przypominającą

O ile pod względem przyjęcia pełnej dawki Wielkopolska znajduje się na drugim miejscu w Polsce, to gorzej jest, jeśli spojrzymy przez pryzmat liczby osób, które zdecydowały się na dawkę przypominającą. Tutaj nasz region plasuje się dopiero na 9. miejscu z wynikiem niecałych 18 proc. populacji zaszczepionej dawką przypominającą. Choć różnice między poszczególnymi województwami nie są bardzo znaczące, to przez ostatni tydzień nasz region nie poprawił swojego miejsca, a tygodniowa i miesięczna dynamika niestety nie wskazuje, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.

 

- Szczepienie trzecia dawką jest obecnie jedyną szansą na to, abyśmy osłabili siłę piątej fali pandemii – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Mam nadzieję, że Wielkopolanie wykażą się rozsądkiem i poprawią te niepokojące statystyki. Badania pokazują, że dawka przypominająca znacząco poprawia bezpieczeństwo, lepiej chroni przed zakażeniem omikronem oraz zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

 

Szczepienia najmłodszych

W grupie wiekowej 5-11 lat, które rozpoczęły się 16 grudnia 2021 r., po co najmniej jednej dawce szczepionki Pfizer w dostosowanej do wieku dawce jest 24 tys. dzieci z Wielkopolski (tyle pierwszych dawek podano do tej pory). To drugi wynik w Polsce, po województwie mazowieckim (44 tys. podanych pierwszych dawek), a przed województwem śląskim (21 tys. dawek).

 

- W każdej kolejnej fali pandemii przebieg choroby COVID-19 u najmłodszych pacjentów jest coraz cięższy, dlatego szczepienie dzieci w każdym wieku jest niezwykle ważne – mówi profesor Magdalena Figlerowicz, konsultantka wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych. – Zagrożeniem jest nie tylko ostra faza choroby, ale też powikłania w postaci PIMS, przed którymi może ochronić dzieci szczepienie. W naszym oddziale były hospitalizowane tylko pojedyncze dzieci, które zostały zaszczepione, ale po obserwacji były one wypisywane do domu. Wśród pacjentów niezaszczepionych obserwujemy znacznie cięższy przebieg COVID-19.

W populacji do 19. roku życia pełną dawkę przyjęło na razie nieco ponad 18 proc. Wielkopolan w tej grupie, co plasuje nas na trzecim miejscu pośród województw w Polsce: za Mazowszem (18,5 proc.) i woj. kujawsko-pomorskim (19 proc.) z minimalnie lepszą od nich dynamiką szczepień.

Na pierwszych miejscach wśród najlepiej zaszczepionych powiatów i miast na prawach powiatu znajdują się: Poznań (72,5 proc.), powiat poznański (64 proc.) oraz powiat szamotulski (blisko 64 proc.). Na przeciwnym biegunie nadal znajdują się powiaty: kaliski (47 proc.), kolski, ostrzeszowski i gostyński (poniżej 50 proc.). To jedyne powiaty w Wielkopolsce, gdzie nadal zaszczepione jest poniżej połowy populacji.

Najlepiej wyszczepioną gminą w Wielkopolsce jest gmina Wronki (pow. szamotulski). Osiąga ona wynik niemal 75 proc. zaszczepionych mieszkańców, co oznacza, że niezaszczepiony pozostaje co czwarty z nich. Wronki wyprzedzają pod tym względem Poznań z 72,5 proc. mieszkańców po dwóch dawkach szczepionki (lub jednej J&J). Na kolejnym miejscu znajduje się gmina Obrzycko (pow. szamotulski) z prawie 69 proc. wskaźnikiem wyszczepienia.

Zdecydowanie najgorzej na tle gmin, niemal od początku akcji szczepień przeciw COVID-19, wypada gmina Brzeziny w powiecie kaliskim. Pełną dawkę szczepionki przyjęło tam 37 proc. mieszkańców. Na kolejnych miejscach od końca znajdują się gminy: Wijewo (40 proc.) oraz Złotów (chodzi o gminę wiejską, a nie o miasto) oraz Rozdrażew (niecałe 42 proc.).

Niezmiennie apelujemy do Wielkopolan o zapisywanie się i przyjmowanie szczepionki przeciw COVID-19 niezależnie od tego, czy jest to pierwsza dawka, czy kolejne. Dawki preparatów są dostępne w punktach szczepień. Umówić można się na kilka sposobów: za pośrednictwem infolinii 989, bezpośrednio w punktach szczepień lub za pomocą e-rejestracji przez stronę Pacjent.gov.pl.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy