Reklama

Więcej łóżek udarowych w wielkopolskich szpitalach

Opublikowano:
Autor:

Więcej łóżek udarowych w wielkopolskich szpitalach  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Więcej łóżek udarowych dla mieszkańców Wielkopolski.

 

 

Udar mózgu to trzecia co do częstości występowania przyczyna śmierci, a także trwałej niepełnosprawności osób dorosłych w Polsce i ustępuje pod tym względem tylko chorobom serca i nowotworom. Dlatego po szczegółowej analizie WUW i NFZ już od sierpnia w Wielkopolsce pojawi się kolejnych 16 łóżek udarowych.

W naszym województwie pacjenci często trafiają na oddział udarowy za późno, aby w czasie pierwszych 4 godzin od wystąpienia objawów podjąć właściwe leczenie.

 

- Dedykowane chorym z udarem mózgu oddziały udarowe istnieją zawsze przy oddziałach neurologicznych. W Wielkopolsce mamy jeszcze dziś dwa szpitale, w których przy oddziałach neurologicznych oddziałów udarowych nie było. W trosce o tę grupę chorych z wielkopolskim oddziałem NFZ podjęliśmy decyzję o utworzeniu dodatkowych łóżek udarowych. Jednym ze szpitali posiadającym oddział neurologiczny ale bez oddziału udarowego jest szpital w Puszczykowie - informuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

 

Najwyższa Izba Kontroli w 2015 r. stwierdziła, że szpitale z oddziałami udarowymi były właściwie przygotowane do leczenia pacjentów z objawami udaru. Umożliwiły osobom hospitalizowanym jednoznaczną diagnozę oraz dostęp do specjalistycznego leczenia oraz opieki.

 

- Pomimo tego 1/3 świadczeń z zakresu leczenia pacjentów z udarem udzielona została w szpitalach nieposiadających w swoich strukturach oddziałów udarowych. Pacjenci byli leczeni w oddziałach neurologicznych i wewnętrznych, które nie są zobowiązane do spełnienie restrykcyjnych norm jakie przepisy nakładają na oddziały udarowe (personel, organizacja udzielania świadczeń, wyposażenie), a przez to nie zapewniają chorym najwyższego poziomu bezpieczeństwa - czytamy w raporcie NIK.

 

Pacjenci z udarem trafiający na leczenie do oddziałów chorób wewnętrznych, byli de facto pozbawieni opieki tych specjalistów, których obowiązek zatrudnienia mają oddziały udarowe (lekarz neurolog, logopeda, psycholog, fizjoterapeuta, pielęgniarka neurologiczna).

W Wielkopolsce liczba łóżek neurologicznych jest wystarczająca, jednak czas pobytu i ich dalsze leczenie wymagają pracy przez szpitale oraz stałego nadzoru i analiz.

- Kolejnym wyzwaniem jest zadbanie o miejsca dalszego leczenia pacjentów, którzy kwalifikują się na rehabilitację neurologiczną lub do zakładu opiekuńczo leczniczego. - Wojewoda wielkopolski oraz oddział NFZ uznają oba te zakresy świadczeń za wspólne priorytety - deklaruje Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. - W 2018 roku także zwiększamy wydatki dla pacjentów. Wzrost finansowania NFZ uzależnia od wyników analizy liczby pacjentów przyjmowanych w krótkim czasie po udarze mózgu. Z kolei z zakresie leczenia neurologicznego w 2018 roku zwiększono finansowana o ponad 4,5 miliona. Łącznie na świadczenia neurologiczne NFZ przeznaczył w tym roku w Wielkopolsce ponad 65 800 000 zł - dodaje.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE