W Poznaniu powstaje nowy gigant polskiego przemysłu obronnego? Podpisano ważne dokumenty

Opublikowano:
Autor:

W Poznaniu powstaje nowy gigant polskiego przemysłu obronnego? Podpisano ważne dokumenty - Zdjęcie główne
Autor: Polska Grupa Zbrojeniowa | Opis: W poniedziałek, 22 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu podpisano trzy kluczowe dokumenty otwierające drogę do utworzenia nowego, dużego podmiotu sektora obronnego – Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu S.A.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW poniedziałek, 22 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu podpisano trzy kluczowe dokumenty otwierające drogę do utworzenia nowego, dużego podmiotu sektora obronnego – Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu S.A.
reklama

Wśród podpisanych dokumentów znalazły się: list intencyjny dotyczący powołania spółki Wielkopolskie Zakłady Pancerne Hipolita Cegielskiego w Poznaniu S.A, umowa społeczna – „Pakt dla H. Cegielski – Poznań S.A.” oraz list intencyjny – porozumienie wierzycieli H. Cegielski-Poznań S.A.

Kto pojawił się na uroczystości? 

W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele strony rządowej i instytucji państwowych, w tym minister aktywów państwowych Wojciech Balczun, rzecznik rządu Adam Szłapka, wiceminister Konrad Gołota, II wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski, przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., a także reprezentanci spółek i organizacji związkowych H. Cegielski – Poznań S.A.

— Wielkopolskie Zakłady Pancerne Hipolita Cegielskiego to odpowiedź na wieloletnią dyskusję o przyszłości Cegielskiego. Otwieramy nowy rozdział dla Poznania, tworzymy perspektywę rozwoju, dajemy gwarancję miejsc pracy i budujemy silny podmiot dla polskiego bezpieczeństwa – powiedział minister aktywów państwowych Wojciech Balczun. 

reklama

Nowy zakład pancerny w Wielkopolsce z połączenia WZM i H. Cegielski – Poznań S.A. 

Zgodnie z założeniami listu intencyjnego, Wielkopolski Zakład Pancerny Hipolita Cegielskiego w Poznaniu S.A ma powstać w wyniku połączenia Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. z H. Cegielski – Poznań S.A. oraz integracji ich kompetencji produkcyjnych i serwisowych. W projekt zaangażowano również: Stomil-Poznań S.A. w likwidacji, Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Polską Grupę Zbrojeniową S.A.

– Podpisanie poniedziałkowych umów, poprzez integrację potencjału wielkopolskich spółek zbrojeniowych i uzyskany efekt synergii, pozwoli na utworzenie Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu S.A. – silnego podmiotu sektora zbrojeniowego, będącego istotnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa. Zachowana zostanie w ten sposób również marka „H. Cegielski” – tak ważna gospodarczo i historycznie dla Poznania i Wielkopolski. Połączony podmiot oznacza nowe miejsca pracy, a tym samym wzmocnienie potencjału przemysłowego, oferty produktowej i konkurencyjności Grupy PGZ – podkreślił prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Adam Leszkiewicz.

reklama

Umowa społeczna i porozumienie wierzycieli

Drugim podpisanym dokumentem była umowa społeczna – „Pakt dla H. Cegielski – Poznań S.A.” zawarta pomiędzy stroną społeczną, HCP, WZM oraz PGZ. Dokument ma zagwarantować dialog ze stroną społeczną, utrzymanie zatrudnienia do czasu połączenia, a w razie takiej potrzeby – wykorzystanie mechanizmu Programu Dobrowolnych Odejść, a w późniejszym okresie uzgodnienie ewentualnych zmian funkcjonowania tego programu.

W dokumencie zapisano również utrzymanie w dotychczasowej formie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. 

Trzecim porozumieniem było uzgodnienie między PGZ S.A. a Operatorem ARP sp. z o.o., dotyczące współpracy wierzycieli w procesie restrukturyzacji HCP i wspierania działań prowadzących do utworzenia nowego podmiotu.

reklama

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo