reklama

Na terenie powiatu rawickiego zauważono wilki. Czy należy się ich bać? [FILM]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum/ Michał Plewa

Na terenie powiatu rawickiego zauważono wilki. Czy należy się ich bać? [FILM] - Zdjęcie główne

foto Archiwum/ Michał Plewa

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeden z naszych czytelników poinformował, że w piątek, 20 października, w godzinach porannych spotkał wilka w okolicach Sworowa (powiat rawicki). Nie jest to pierwszy przypadek zaobserwowania wilka na obszarze powiatu w ciągu ostatnich kilku lat. Przypominamy więc, czy należy się tych zwierząt bać i jak się zachować, jeśli spotkamy je na swojej drodze.
reklama

W piątek (20.10.2023) przed południem do naszej redakcji dotarła wiadomość od jednego z czytelników, opisująca nietypowe dla niego spotkanie.

- Spotkałem dziś wilka. Bardzo dorodny okaz przemieszczał się w pobliżu Sworowa, na drodze Sowy - Sworowo około godziny 7:45 - napisał czytelnik.

Kim ty jesteś wilku?

Jak przekazują Lasy Państwowe, wilk przypomina dużego psa, ale w odróżnieniu od niego, zwykle nosi ogon zwieszony w dół lub poziomo wyprostowany i raczej nie zwija go nad grzbietem. Może ważyć nawet 60 kg. Wilki żyją w grupach rodzinnych, zwanych watahami. W Polsce polują głównie na jelenie, ale chętnie zjadają też sarny, dziki, a także zwierzęta hodowlane, owce czy krowy. Wataha zabija tygodniowo około trzech zwierząt. Zwierzęta te są zwykle aktywne w nocy. W ciągu doby mogą przemierzyć około 20 km. Najchętniej przebywają w miejscach odludnych, a jednocześnie obfitujących w zwierzynę.

- W Polsce można je spotkać w Karpatach i na wschodzie Polski, gdzie zamieszkują wszystkie większe kompleksy leśne. Zagrażają im drogi szybkiego ruchu, rozdzielające ich terytorium. Gdy bowiem wataha zostanie podzielona na mniejsze grupy, jest skazana na wyginięcie - czytamy na stornie internetowej Lasów Państwowych.

Wilki od wieków budziły strach i niepokój ludzi. Są częścią wielu kultur na całym świecie, a z ich postacią są związane mity i legendy, jak np. ten o wilkołakach, czyli ludziach zamieniających się w wilka. W dzisiejszych czasach dalej wzbudzają w nas strach, szczególnie w gospodarzach, którzy obawiają się strat na jakie będą narażeni, jeżeli wilki upodobają sobie ich gospodarstwa jako prywatne stołówki. 

Leśniczy: one są, ale ich nie widzimy

Nie jest to pierwsza informacja o zauważeniu wilka w powiecie rawickim. W kwietniu 2021 roku zauważono wilki w okolicach Leśnictwa Dębno, a w styczniu 2022 roku były widziane w okolicach Bojanowa. Jak podkreśla Maciej Rybacki, leśniczy leśnictwa Kawcze, wilki zawsze były i są, tylko zazwyczaj ich nie widać.

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zwiększa się ich liczba w naturalnym procesie - wyjaśnia.

Przyznaje, że leśnicy otrzymują coraz więcej zgłoszeń od ludzi, którzy wilki zauważyli. Wskazuje, że najczęściej są to tereny położone blisko granicy powiatu gostyńskiego, np. Sowiny i Sarbinowo. Leśniczy wyjaśnia także, że do powiatu rawickiego najczęściej przybywają od strony Góry Śląskiej. Podkreśla także, że są to takie same dzikie zwierzęta jak sarny, jelenie i dziki, które bardzo rzadko spotykamy w lesie.

- Trzeba mieć wielkie szczęście, żeby zobaczyć wilka. To jest bardzo czujne, drapieżne zwierzę i zanim człowiek je zobaczy, on już dużo wcześniej zdąży go wyczuć i ucieknie. One są i musimy się do tego przyzwyczaić - przekazał Maciej Rybacki.

Czy należy bać się wilka?

Leśniczy twierdzi, że nie trzeba się ich bać i siać paniki. Wyjaśnia, że wilk mógłby zaatakować człowieka w momencie, kiedy spożywałby swoją zdobycz. Wtedy może pomyśleć, że chcemy mu ją odebrać i potraktuje nas jako zagrożenie. Podkreśla, że trzeba by mieć wyjątkowego pecha, żeby znaleźć się w takiej sytuacji.

- To nie jest tak, że człowiek pójdzie do lasu na grzyby, nagle wyskoczy wilk i go zaatakuje - uspokaja leśniczy.

Wyjaśnia, że do nieprzyjemnej sytuacji związanej w wilkami może dojść właściwie tylko w jednym przypadku. Okazuje się, że dla wilków przysmakami są psy. 

- Zgodnie z przepisami, w lesie należy mieć psa na uwięzi. Jeżeli ktoś postąpi inaczej i pies biega sobie luzem po lasach, może zdarzyć się nieprzyjemna sytuacja i wilk może psa zagryźć - tłumaczy Maciej Rybacki.

Zwierzę chronione

Spotkania z wilkami są rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Jak przekonują pracownicy Lasów Państwowych, wilki to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się więc, że mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, ale to wcale nie oznacza, że mają złe intencje. Wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za jego zabicie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Gdy spotkasz wilka...

Podczas spotkania z wilkiem należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach (źródło: Lasy Państwowe):

  • Nigdy nie dokarmiaj wilków.

  • Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami.

  • Nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów.

  • Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska lub leśniczego.

  • Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa.

  • Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela.

  • Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna. Pokrzykuj głośno lub zagwiżdż w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i, że nie jest mile widziany.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu rawicz24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama