Reklama

Uwaga na fałszywych konsultantów!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Uwaga na fałszywych konsultantów! - Zdjęcie główne

Fałszywy konsultant czy pracownik banku? | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostyńscy policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą "na zdalny pulpit”. 40 – letnia mieszkanka powiatu gostyńskiego została zmanipulowana przez przestępców i w ten sposób straciła sporą sumę pieniędzy.

W zeszłą sobotę, 8 maja do Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu zgłosiła się mieszkanka naszego powiatu, która oświadczyła, że oszuści wykorzystując jej dane, wykonali z jej konta kilka wypłat gotówki na łączną kwotę 20 000 złotych. O kradzieży dowiedziała się dopiero, gdy postanowiła potwierdzić rozmowy na prawdziwej infolinii.

Z relacji asp. sztab. Moniki Curyk, rzecznik prasowej gostyńskiej KPP wynika, że do kobiety zadzwonił rzekomy pracownik banku mówiąc, że na jej koncie została odnotowana nielegalna próba podjęcia pieniędzy. Następnie rozmowa została przekierowana do mężczyzny, który podał się za pracownika obsługi technicznej banku. Rzekomy pracownik polecił pokrzywdzonej zainstalowanie aplikacji Any Desk, a następnie dokonanie przelewu pieniędzy na drugie konto bankowe. Gdy już to zrobiła, rozmówca poinformował ją, że pieniądze trafią na konto „zabezpieczające” i w tym celu musi potwierdzać w aplikacji mobilnej realizację transakcji metodą BLIK. Kobieta będąc przekona, że w ten sposób jej pieniądze są zabezpieczane przed kradzieżą potwierdziła 10 transakcji na łączną kwotę 20.000 złotych. Oszuści nakazali pokrzywdzonej odinstalowanie aplikacji mobilnej banku i jej ponowne zainstalowanie dopiero gdy ponownie zadzwoni pracownik banku. Ponieważ nikt się z nią nie skontaktował, kobieta sama zadzwoniła na infolinię banku gdzie uzyskała informację, że została oszukana.

- Ci oszuści są bardzo wiarygodni, bo nawet na wyświetlaczu komórki pokrzywdzonej wyświetliła się nazwa jej konkretnego banku – podkreśla policjantka gostyńskiej komendy. - Potrafią metodą na chybił – trafił utwierdzać rozmówcę, że kontaktuje się z nim prawdziwy pracownik banku. Podają nazwę banku, informują, że dana osoba ma np. dwa konta czy kartę kredytową. Informują o zadłużeniu czy nieautoryzowanym wypływie gotówki w czynie przestępczym - dodaje asp. sztab. Monika Curyk.

W trakcie rozmów z konsultantami uważajmy na to co podajemy do ewentualnej weryfikacji naszej osoby. Nie instalujmy również żadnych aplikacji i oprogramowań, bo to jawne zaproszenie oszustów do naszych kont i pieniędzy.

- Oszuści podaja się nie tylko za konsultantów banku, podszywają się także pod pracowników giełdy kryptowalut - ostrzega gostyńska rzecznik prasowa KPP. - Proponują bardzo szybki zarobek, kupno bitcoinów. W dobie, gdy internet staje się nieodzowną częścią naszego życia, złodzieje umiejętnie to wykorzystują, wymyślają i modyfikują swoje przestępcze strategie, aby w bardzo łatwy sposób przejąć nasze oszczędności, a nawet zarządzać nimi w banku - dodaje.

AnyDesk – oprogramowanie narzędziowe umożliwiające zdalne sterowanie systemem operacyjnym poprzez internet. Narzędzie jest bezpłatne do użytku prywatnego. Użytkownik za pomocą programu może między innymi sterować pulpitem, przeglądać strukturę katalogów na podłączonym komputerze oraz przesyłać dane.

Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy