Reklama

Uszkodzony dom, zerwana droga, 130 interwencji strażaków. Wojewoda o nawałnicy

Opublikowano:
Autor:

Uszkodzony dom, zerwana droga, 130 interwencji strażaków. Wojewoda o nawałnicy  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Uszkodzony dom, zerwana droga, 130 interwencji strażaków. Wojewoda o nawałnicy

Wielkopolska. Grad i deszcze nawalne nawiedziły w miniony weekend nasz region. W związku z frontem burzowym wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zorganizował wideokonferencję, w której udział wzięli przedstawiciele poszkodowanych samorządów – informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki Poznaniu.

 

W miniony weekend straż pożarna podejmowała głównie interwencje związane z wypompowywaniem wody oraz usuwaniem połamanych konarów drzew. W sobotę odnotowano łącznie ok. 130 interwencji strażaków oraz ok. 500 odbiorców pozbawionych prądu [ZOBACZ ZDJĘCIA]

 

W niedzielę w godzinach porannych wszystkie awarie zasilania zostały usunięte. Tego samego dnia odnotowano również mniejszą liczbę interwencji straży pożarnej. Było ich 52. Do poważniejszych zdarzeń należy zaliczyć wyłączenie z ruchu drogi powiatowej Biernatki – Zaniemyśl. Gwałtowane ulewy doprowadziły do poważnego uszkodzenia jej nawierzchni. Z kolei w Solcu (pow. średzki) doszło do uszkodzenia budynku mieszkalnego. W niedzielę w Kole intensywne opady spowodowały niewielkie zalanie Izby Przyjęć. Na czas usuwania skutków zdarzenia pacjentów przekierowywano na SOR w Koninie. Obecnie kolska Izba Przyjęć działa bez zakłóceń.

 

- Podczas dzisiejszej wideokonferencji rozmawiałem z poszkodowanymi samorządami. Największe problemy dotyczą zalanych posesji oraz pojedynczych braków prądu. W Biernatkach została zalana droga, powodując uszkodzenie nawierzchni. Poszkodowane zostały również uprawy warzyw i owoców. Samorządy, że w ramach naszych możliwości, mogą liczyć na wsparcie ze strony urzędu. Podczas wideokonferencji większość z nich deklarowała, że są w stanie samodzielnie poradzić sobie ze szkodami – mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann - Teraz szacowaniem strat zajmują się lokalne zespoły komisji, które ocenią zakres i wysokości szkód w rolnictwie – dodaje wojewoda.

 

Największe szkody w uprawach spowodowane deszczem nawalnym oraz gradem wystąpiły na terenie gmin Kórnik (miejscowości Biernatki, Błażejewo, Bnin), Zaniemyśl (m. Bożydar, Jaszkowo) oraz Środa Wielkopolska (m. Trzebisławki). Poszkodowane zostały głównie uprawy warzyw i owoców, m.in. truskawek. Szacowaniem strat zajmują się lokalne zespoły Komisji do szacowania zakresu i wysokości szkód w rolnictwie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE