Wiercenia w Wągrowcu mają być wykonywane do głębokości około 2130 m. Dopiero po wykonaniu odwiertu i przeprowadzeniu niezbędnych badań będzie wiadomo, czy da się eksloatować istniejące złoża wód geotermalnych.
- Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że warto i trzeba było spróbować. Bo dla przyszłości Wągrowca i regionu to może być kluczowa odpowiedź na pytanie, czy mamy szansę na energię geotermalną - powiedział podczas uroczystości uruchomienia wierceń burmistrz miasta - Jarosław Berendt.
Odwiert geotermalny w Wągrowcu. Zbadają pokłady gorących źródeł
Na wykonanie odwiertu miasto otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodrki Wodnej w kwocie 13 mln 732 tys. zł. Dotacja w całości ma pokryć koszt prac. Rozpoczęcie wiercenia otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego to, jak podkreśla biuro prasowe wojewody, początek drogi do uzyskania samowystarczalności w zakresie energetyki cieplnej.
- To może być długotrwała i skomplikowana inwestycja, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za kilka lat źródła geotermalne będą mogły zastąpić gaz i dostarczać miastu około 70 proc. potrzebnego ciepła - czytamy w komunikacie prasowym.
Natomiast wojewoda Michał Zieliński dodaje:
- Szczerze życzę władzom gminy, aby te nadzieje się spełniły. By prace przebiegały terminowo i pomyślnie, a wydajność i sprawność otworu oraz temperatura wody dawały gwarancję stabilnej, opłacanej eksploatacji.
Przeczytaj także: Dramat na niestrzeżonej plaży nad jeziorem Łopienno. Życie stracił młody mężczyzna
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.