Już wkrótce na ulicy Ratajczaka ma powstać nowa trasa tramwajowa, która połączy okolicę ul. Św. Marcin z węzłem komunikacyjnym przy Nowym Rynku. To kluczowy projekt, który skróci dojazd z Wildy i Dębca do centrum miasta, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.
Nowa trasa tramwajowa ułatwi m.in. mieszkańcom Wildy i Dębca dojazd do odnowionego centrum. To ważna inwestycja, która pokazuje, jak zależy nam na rozwoju komunikacji publicznej w mieście oraz komforcie i szybkości przemieszczania się pasażerów - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, w komunikacie na stronie internetowej miasta. - Część tej trasy jest już gotowa. Przy okazji wcześniejszej przebudowy powstało nowe torowisko między ul. 27 Grudnia i Św. Marcin oraz przystanek przy Bibliotece Uniwersyteckiej. Teraz, zgodnie z zapowiedziami, przygotowujemy się do prac na odcinku ul. Ratajczaka od ul. Św. Marcin do węzła przy Nowym Rynku.
Przetarg dotyczy drugiego etapu inwestycji, obejmującego odcinek od ul. Św. Marcin do skrzyżowania z ul. Królowej Jadwigi.
Co przewiduje drugi etap modernizacji ul. Ratajczaka?
Pierwszy etap modernizacji ul. Ratajczaka został już zrealizowany. Między ul. 27 Grudnia a ul. Św. Marcin powstało torowisko, przystanek tramwajowy, chodniki, trasa rowerowa i zieleń. Skrzyżowanie z ul. Św. Marcin dostosowano, co pozwoli utrzymać ruch tramwajowy podczas kolejnych prac.Drugi etap inwestycji obejmie odcinek od ul. Św. Marcin do skrzyżowania z ul. Królowej Jadwigi. Wyłoniony w przetargu wykonawca zrealizuje:
- nowe torowisko i przystanki tramwajowe,
- przebudowę jezdni, dróg rowerowych i chodników,
- modernizację infrastruktury podziemnej,
- nasadzenie nowej zieleni, w tym drzew i krzewów.
Przy Starym Browarze i ul. Wierzbięcice powstaną nowe przystanki tramwajowe, a obecny przystanek Wierzbięcice zostanie zmodernizowany. Odcinek ul. Ratajczaka od ul. Św. Marcin do ul. Ogrodowej stanie się strefą zamieszkania. Po obu stronach ulicy pojawią się zielone przestrzenie z nasadzeniami drzew, ławkami i ogródkami gastronomicznymi.
Dzięki wcześniejszemu dostosowaniu skrzyżowania ulic Św. Marcin i Ratajczaka do planowanej trasy, nie będzie konieczności wyłączenia go z ruchu tramwajowego. Pozostały odcinek ul. Ratajczaka również zostanie kompleksowo przebudowany. Wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca nie tylko wybuduje nowe torowisko i przystanki, ale i jezdnię, drogi rowerowe oraz chodniki. Bardzo ważnym zadaniem będzie także przebudowa infrastruktury podziemnej i wprowadzenie nowej zieleni - mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Przewidziano także naziemne przejścia dla pieszych, oznaczenia dla osób z niepełnosprawnościami oraz nowoczesne lampy oświetleniowe. Estetykę przestrzeni dopełniają elementy małej architektury, takie jak stojaki rowerowe, kosze na śmieci i inne udogodnienia.
Jakie są plusy ruchu tramwajowego na ul. Ratajczaka?
Nowa trasa tramwajowa skróci czas podróży z południowych dzielnic do centrum i stanie się dodatkową osią komunikacyjną w relacji północ-południe. Dzięki planowanym zmianom poprawi się również bezpieczeństwo na ulicy, a zielone otoczenie i nowoczesna infrastruktura stworzą przestrzeń przyjazną mieszkańcom.Budowa trasy na ul. Ratajczaka to kolejny element programu modernizacji centrum Poznania, który łączy rozwój transportu publicznego z poprawą jakości życia w mieście.
Kiedy odbędzie się spotkanie w sprawie remontu ul. Ratajczaka z mieszkańcami?
Mieszkańcy Poznania będą mogli dowiedzieć się więcej o planowanej inwestycji podczas otwartego spotkania, które odbędzie się już 10 grudnia o godz. 17:00 w urzędzie przy placu Kolegiackim 17. Przedstawiciele miasta, Poznańskich Inwestycji Miejskich oraz projektanci odpowiedzą na pytania dotyczące budowy trasy tramwajowej.PRZECZYTAJ TAKŻE: Poznań Ice Festival 2024. Zobacz, jak z lodu powstają niesamowite rzeźby [ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.