Reklama

Uczniowie od 1 września wrócą do szkół. Jak będzie wyglądać bezpieczeństwo sanitarne w szkołach?

Opublikowano:
Autor:

Uczniowie od 1 września wrócą do szkół. Jak będzie wyglądać bezpieczeństwo sanitarne w szkołach? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Uczniowie od 1 września wrócą do szkół. Jak będzie wyglądać bezpieczeństwo sanitarne w szkołach?

 Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Minister Edukacji Narodowej - Dariusz Piontkowski zapowiedział, że od 1 września uczniowie wrócą do szkół.

 Jest to oczywiście założenie i Ministerstwo będzie reagowało w przypadku drastycznego wzrostu zachorowań na koronawirusa.

 Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne, jakie będą obowiązywać podczas zajęć, które ruszą już we wrześniu. Oto najważniejsze z nich:

 

 

 •  Uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły na jej terenie nie będą musieli zakrywać ust i nosa, choć będzie to możliwe, jeżeli dana osoba będzie miała obawę przed zakażeniem
 • Osoby z zewnątrz, które będą miały do załatwienia jakąś sprawę w szkole, będą musiały zakrywać usta i nos
 •  Przy wejściu do szkoły należy dezynfekować ręce. Dezynfekcja może być częstsza.
 •  Sale będą musiały być dezynfekowane minimum raz dziennie, ze wskazaniem na częstszą tego typu czynność. Wskazane jest też wietrzenie sal.
 •  Należy ograniczyć korzystanie z nie swoich przyborów szkolnych oraz przedmiotów, które nie do końca będą im potrzebne w nauce
 •  Do szkoły będą mogli przyjść tylko uczniowie, nauczyciele i pracownicy, którzy nie będą mieli objawów infekcji górnych dróg oddechowych
 •  Jeżeli klasy będą miały zajęcia w ternie, to będą musiały stosować się do zasad wyznaczonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego
 • Jeżeli będzie to możliwe, to zalecane jest pojedyncze siedzenie w ławkach.
 

 


Minister Piontkowski zapowiedział, że w razie zagrożenia epidemicznego przygotowane są trzy różne modele funkcjonowania szkół:

 

 

 1.  Klasyczny model nauki: Uczniowie uczęszczają normalnie do szkół
 2.  Model hybrydowy: Dyrektor szkoły będzie mógł po pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego zadecydować o przejściu na częściowe kształcenie zdalne oraz częściowe kształcenie w szkołach
 3.  Model zdalny: Dyrektor szkoły będzie mógł po pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego zadecydować o przejściu na całkowite kształcenie zdalne na określony czas.
 

 


Jednocześnie minister edukacji zapowiedział, że korzystanie z modelu drugiego i trzeciego będzie odbywało się w sytuacjach wyjątkowych. Zależeć to będzie od ilości zachorowań w danym regionie.

 W drugiej połowie sierpnia zorganizowane zostaną spotkania z wojewodami, z regionalnymi inspektorami sanitarnymi, dyrektorami szkół i placówek. Ponadto MEN przygotuje materiały informacyjne dla dyrektorów szkół, rodziców z najważniejszymi wytycznymi dotyczącymi zasad bezpieczeństwa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE