Reklama

Trzy Wielkopolskie Gminy Przyjazne Rodzinie. Są wyniku konkursu

Opublikowano: pon, 18 gru 2017 20:21
Autor:

Trzy Wielkopolskie Gminy Przyjazne Rodzinie. Są wyniku konkursu  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Gminy Wielkopolskie. Przyjazne Gminy. Gminy Przyjazne rodzinie. Wyniki konkursu na przyjazne gminy

Uroczyste podsumowanie konkursu "Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie" z udziałem wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana i wicewojewody Marleny Maląg.

- Cieszę się, że kolejny raz mogę nagrodzić liderów samorządowej polityki prorodzinnej. To właśnie samorządy są najbliżej społeczności lokalnych i dzięki nim z powodzeniem udaje się realizować rządowe programy na rzecz rodziny, między innymi takie jak "Rodzina 500+" - mówił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann cytowany w informacji WUW.

Wicewojewoda przypomniała z kolei tegoroczne działania Rady Rodziny - liczne konferencje, sympozja i spotkania poświęcone działaniom prorodzinnym. - Dziękuję Państwu za bezinteresowne wsparcie i zaangażowanie naukowe - dodała.

Laureatami kolejnej edycji konkursu zostało Gniezno, Leszno i Śrem. Spośród gmin, które zgłosiły się do konkursu Rada Rodziny zarekomendowała wojewodzie samorządy, które w wyróżniający się, pomysłowy i wyjątkowy sposób realizują politykę prorodzinną.

Leszno doceniono między innymi za Miejski Program Prorodzinny "Karta Leszczyńskiej Rodziny" od dwóch lat funkcjonującej jako "Karta Leszczyńskiej Rodziny Wielodzietnej". Program zapewnia liczne ulgi i rabaty. Miasto oferuje też "Leszczyńskie Becikowe", dofinansowanie żłobków, stypendia w ramach Miejskiego Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzież, prowadzi też miejski Program "Wychowanie wodne", w ramach którego dzieci uczą się pływania i bezpiecznego spędzania czasu nad wodą. Od stycznia 2018 roku miasto Leszno, wspólnie z Caritas Archidiecezji Poznańskiej, prowadzić będzie mieszkania treningowe dla kilkunastu osób. Mieszkania tworzone są z myślą o młodych matkach wcześniej objętych pieczą zastępczą. Pod opieką terapeutów będą uczyły się samodzielnego i odpowiedzialnego życia. Leszno może pochwalić się bogatą ofertą skierowaną do swoich mieszkańców – zwłaszcza do rodzin.

Mieszkańcy tej gminy mogą skorzystać m.in. z ulg w opłatach za komunikację miejską. Z myślą o najmłodszych gmina oferuje bezpłatne zajęcia dodatkowe, a także gwarantuje miejsca w przedszkolach i żłobkach. Gmina prowadzi również lokalny program mieszkaniowy dedykowany rodzinom.

Drugą "Wielkopolską Gminą Przyjazną Rodzinie" zostało Gniezno, w którym obowiązuje Gnieźnieński Program dla Rodzin Wielodzietnych „Rodzina 3+”. Rodziny mogą korzystać z licznych ulg, w tym: w opłatach za transport miejski czy ulg w opłatach za przedszkola i żłobki. Od ubiegłego roku Gniezno przejęło prezydencję Samorządowego Forum Rodziny, stając się tym samym wraz ze Związkiem Dużych Rodzin "Trzy Plus” organizatorem IV Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W Gnieźnie funkcjonuje Miejska Rada Seniorów oraz Młodzieżowa Rada Konsultacyjna.

Wojewoda wielkopolski nagrodził też Śrem, który założenia polityki prorodzinnej określił w Śremskim Programie Wspierania Rodziny na lata 2017-2019. Gmina Śrem jako jedna z pierwszych wdrożyła usługę Asystenta Rodziny. W Śremie funkcjonuje Centrum Dialogu i Motywacji, które działa w zakresie integracji i wspierania opiekunów osób niesamodzielnych. W Śremie funkcjonuje Program „Rodzina 3+”. Realizowane są liczne projekty prorodzinne takie jak: „Śremskie Spacery Historyczne”, „Aktywny Rowerowy Śrem”, „Rodzinne Spotkania” – wspieranie rodziny poprzez ćwiczenie umiejętności niezbędnych dla prawidłowego pełnienia ról rodzicielskich. W Śremie obowiązuje ulga komunikacyjna a gmina gwarantuje i dofinansowuje miejsca w żłobkach i przedszkolach.

Uznanie Rady Rodziny zyskały też aplikacje Międzychodu i Kalisza. Ogłoszony przez wojewodę wielkopolskiego konkurs „Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie” adresowany jest do wszystkich gmin i pozwala na wyróżnienie tych samorządów, które w wyjątkowy sposób realizują założenia polityki prorodzinnej. Celem konkursu jest promowanie działań prorodzinnych w ramach działań podejmowanych przez gminy, promowanie pozytywnego wizerunku władz samorządowych, jako podmiotów realizujących działania o charakterze prorodzinnym oraz wybór liderów wśród wielkopolskich gmin przyjaznych rodzinie. Oceny przesłanych zgłoszeń dokonuje Rada Rodziny, działająca przy wojewodzie wielkopolskim oraz powołani w skład komisji konkursowej przedstawiciele samorządu gmin, laureatów poprzedniej edycji konkursu „Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie”. Zarówno pierwsza, jak i tegoroczna edycja konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem samorządów.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto ogłoszony przez wojewodę wielkopolskiego konkurs na ilustrację bożonarodzeniowej kartki świątecznej. Z trzech zwycięskich prac, nadesłanych przez wychowanków i podopiecznych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych z terenu województwa, powstaną kartki świąteczne. Zwycięzcę wyłoniono z blisko 50 dziecięcych prac plastycznych nadesłanych w ramach konkursu.

Fundatorem nagród rzeczowych dla laureatów konkursu była Fundacja Banku PKO BP, Enea Operator oraz firma Colian

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE