reklama

Trzęsienie ziemi w Wielkopolsce. Grożą nam kolejne? Mamy stanowisko Państwowego Instytutu Geologicznego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trzęsienie ziemi w Wielkopolsce. Grożą nam kolejne? Mamy stanowisko Państwowego Instytutu Geologicznego - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPonad tydzień temu pod Jarocinem odnotowano wstrząs sejsmiczny. Czy naukowcy przewidują zjawiska wtórne? Czy będą występować coraz częściej? Takie pytania skierowaliśmy do Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.
reklama

Informację o ubiegłotygodniowym trzęsieniu ziemi pod Jarocinem jako pierwszy podał nasz siostrzany portal jarocinska.pl. Państwowy Instytut Geologiczny wydał komunikat dotyczący odnotowanych wstrząsów sejsmicznych w tej części Wielkopolski.

Trzęsienie ziemi w Lubini Małej pod Jarocinem       

Ziemia zatrzęsła się w środku nocy z 20 na 21 marca 2025 roku.

"W dniu 21/03/2025 r. o godz. 02:51:58.3 (UTC) (tj. o godz. 03:51:58.3 czasu lokalnego) miał miejsce wstrząs sejsmiczny w rejonie Jarocina. Położenie epicentrum, wyznaczone na podstawie zapisów stacji sieci PSG_Sejs_NET, Sudeckiej Sieci Sejsmologicznej oraz danych o otwartym dostępie z Polskiej Sieci Sejsmologicznej PLSN, wybranych stacji: Czeskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej CRSN, sieci MOravia NETwork (MONET) - czytamy w komunikacie.

reklama

Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy określił, że epicentrum miało miejsce około 10 km od Jarocina w rejonie Lubinii Małej (gm. Żerków).  [ZOBACZ GALERIA] 

Mieszkańcy Lubini Małej nie odczuli wstrząsów    

Czy osoby znajdujące się w epicentrum zauważyły coś niepokojącego? Dla większości informacja była zaskoczeniem. Była noc, mieszkańcy spali.

 - Nic nie odczułam, nic też nie słyszałam, aby ktoś coś zauważył. Jestem zaskoczona tymi informacjami, ale może ktoś z mieszkańców coś odczuł - mówi Angelika Taczała, radna z Lubini Małej w rozmowie z portalem.

6 stycznia 2012 roku również w gminie Żerków zatrzęsła się ziemia. Najsilniejsze wstrząsy odnotowano w Lgowie. Ten dzień ludzie tak zapamiętali:   

- To było nie do opisania. Nikt nie wiedział co się dzieje. Jak wybuch i fala, która wszystkim wstrząsnęła. Wyszliśmy na dwór, żeby zobaczyć co się stało, czy czasem nie wybuchł u nas gaz. To były sekundy i wszystko wróciło do normy - opowiadała mieszkanka z Lgowa, gdzie miało miejsce epicentrum. 

reklama

To było już trzecie zjawisko sejsmiczne w rejonie Jarocina

Naukowcy ustalili, że wówczas miały one siłę około 4 stopni w 12-stopniowej skali Mercallego i trwały kilka sekund. Z kolei magnituda wstrząsu z ubiegłego tygodnia to 2,3. 

Jak podaje Państwowy Instytut Geologiczny  Państwowy Instytut Badawczy, w regionie Jarocina podobne zjawisko zarejestrowano również w dniu 6 maja 2007 r.

Czy mieszkańcy Jarocina i okolic mogą obawiać się kolejnych wstrząsów? 

Czy trzy zjawiska sejsmiczne odnotowane w ostatnich latach na terenie powiatu jarocińskiego mogą wskazywać, że będzie ich więcej? Czy po ubiegłotygodniowym zdarzeniu temu terenowi grożą wstrząsy wtórne? Czy będą występować coraz częściej?

Takie pytania skierowaliśmy do Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.                

 - Zjawisko zarejestrowane w dniu 21.03.2025 r. było trzecim zjawiskiem sejsmicznym zarejestrowanym instrumentalnie w regionie Jarocina. Zjawisko, które odczuli mieszkańcy regionu 6 stycznia 2012 r. miało dużo wyższą magnitudę - tj. M3.8 w porównaniu do zjawiska sprzed kilku dni (M2.3). Dwa dni po zjawisku z 2012 r. w regionie epicentrum Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk zainstalował 5 stacji sejsmicznych celem monitorowania wstrząsów wtórnych. Nie zaobserwowano żadnych wstrząsów wtórnych w okresie 9-30.01.2012 r - odpowiada Kamila Karkowska z PIG-PIB.

reklama

Jednocześnie zaznacza, że zjawisko sprzed kilku dni osiągnęło magnitudę poniżej progu odczuwalności, więc prawdopodobnie mieszkańcy regionu go nie odczuli i nie powinno ono spowodować żadnych zniszczeń mienia. Naukowcy nie przewidują zjawisk wtórnych.

 - Zarejestrowane dotychczas zjawiska nie pozwalają na określenie, czy zjawiska będą występować coraz częściej. Sytuacja wymaga dalszego monitorowania i analiz - podkreśla Kamila Karkowska.

SONDA

Czy bierzesz udział w akcjach oddawania krwi?

Zagłosowało 36 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 27.03.2025 od godz 09:32
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo