Co roku dochodzi do licznych wypadków podczas odpalania fajerwerków - w tym poparzeń, zranień i pożarów. Główną przyczyną jest niewłaściwe obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi.
Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania - informuje st. asp. Karolina Górzna-Kustra z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie.
Kiedy można odpalać fajerwerki i petardy? Jakie kary?
Polskie przepisy zabraniają używania petard i innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyjątkiem Sylwestra i Nowego Roku. Ignorowanie tych przepisów grozi mandatem do 500 zł albo wnioskiem do sądu o ukaranie. W takim przypadku grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł
Na co należy zwrócić uwagę kupując fajerwerki i petardy?
Przede wszystkim, materiały pirotechniczne należy kupować u sprawdzonych sprzedawców. Ale nawet wówczas, przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
- Brak pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń na obudowie.
- Solidne połączenie elementów składowych, bez przesuwania się.
- Ważna jest też nazwa producenta z danymi adresowymi, która powinna znaleźć się na opakowaniu.
- Wyrób do pionowego ustawienia lub wkopania w ziemię powinien zawierać oprzyrządowanie zapobiegające przewróceniu.
- Petarda do trzymania posiada uchwyt dla bezpiecznego palenia.
- Dołączona instrukcja obsługi powinna być w języku polskim, zawierać informacje o odpalaniu i ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa.
Pamiętaj także, że odpalanie fajerwerków to zadanie dla dorosłych, dzieci nie powinny tego robić.
Jak bezpiecznie używać fajerwerków?
Podczas używania fajerwerków pamiętajmy o kilku kluczowych zasadach bezpieczeństwa. Najważniejsze przedstawia st. asp. Karolina Górzna-Kustra z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie :
- Wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych.
- Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki.
- Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych.
- Zachowajmy bezpieczną odległość - jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem - stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce.
- W stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard.
- Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.
- Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.
- Gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną i pogotowie.
Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego roku i początek nowego roku był dla nas wszystkich przede wszystkim bezpieczny! - apeluje rzeczniczka prasowa KPP Czarnków.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wchodzą nowe zasady rejestracji pojazdów. Taką karę możesz dostać za niedopełnienie obowiązku! [CENNIK]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.