Reklama

Stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie publicznego spalenia "Statutu Kaliskiego"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 11 listopada w Kaliszu publicznie spalono tekst "Statutu Kaliskiego". Sejmik Województwa Wielkopolskiego zajął stanowisko w sprawie.

Co wydarzyło się 11 listopada w Kaliszu?

11 listopada w Kaliszu publicznie spalono tekst "Statutu Kaliskiego" – przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r. Uczestnicy wydarzenia wznosili antysemickie okrzyki. Prezydent Kalisza złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów marszu.

- Pomieszanie symboli chrześcijańskich z pogańskimi. [...] W końcu spalenie Statutu Kaliskiego, dokumentu tak ważnego dla historii miasta. To nie jest patriotyzm, to nie jest nawet pogląd polityczny, który miałby prowadzić do czegokolwiek dobrego. Wczoraj w centrum miasta oprócz osób przyjezdnych było też wielu kaliszan. Z uwagi na bezpieczeństwo priorytetem służb było niedopuszczenie do prowokacji i zamieszek. W ocenie służb rozwiązanie tego zgromadzenia mogło eskalować w niebezpieczną stronę, a i bez tego sytuacja była mocno napięta. Policja ma licznie zgromadzony materiał dowodowy i wobec tych, którzy łamali polskie prawo będą wyciągane konsekwencje - pisał następnego dnia po zajściu Krystian Kinastowski - prezydent Kalisza na swoim preofilu na FB.

Stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

- W Kaliszu wspólnie z radnymi województwa wielkopolskiego z klubu PSL Joanną Król-Trąbka i Jan Grzesiek poinformowaliśmy o stanowisku Sejmiku Województwa Wielkopolskiego potępiającym antysemickie zgromadzenie, które miało miejsce 11 listopada. Sejmik przyjął to stanowisko na wniosek klubu radnych PSL. Poparli je radni z PO i Lewicy - czytamy na profilu na FB Krzysztofa Grabowksiego.

Sejmik wyraził zażenowanie faktem, że Kaliszanie, mieszkańcy najstarszego miasta w Polsce, musieli być świadkami tej haniebnej sceny. Dodatkowo wyraził zdecydowany sprzeciw przeciw wydarzeniom z 11 listopada, zapewniając, że uczestnicy tych wydarzeń nie reprezentowali Wielkopolski ani Wielkopolan.

Dokładną treść stanowiska można przeczytać w galerii.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy