Reklama

Sołtysi licznie przybyli do św. Józefa. Padły ważne słowa

Opublikowano: wt, 13 mar 2018 13:46
Autor:

Sołtysi licznie przybyli do św. Józefa. Padły ważne słowa  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

W przeddzień Dnia Sołtysa kilkuset sołtysów z diecezji kaliskiej oraz całego województwa wielkopolskiego przybyło w II pielgrzymce Sołtysów do Świętego Józefa Kaliskiego, aby zawierzyć siebie i swoje rodziny temu niezwykłemu patronowi.

 

 

Dzień Sołtysa to coroczne święto, które jest obchodzone w celu wyrażenia uznania wszystkim sołtysom za codzienną służbę lokalnemu społeczeństwu. 10 marca już po raz drugi Sołtysi wzięli udział w pielgrzymce do Świętego Józefa Kaliskiego. Jak mówi jeden ze współorganizatorów pielgrzymki, Krzysztof Grabowski - wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego - Bycie sołtysem to bycie blisko ludzi, to chęć robienia czegoś dla dobra społeczności. To też z pewnością wyróżnienie, ale i zobowiązanie wobec ludzi, którzy obdarzyli go zaufaniem, a przecież ci ludzie to znajomi, sąsiedzi, koledzy i koleżanki.

 

II Pielgrzymka Sołtysów rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w intencji sołtysów, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. Duchowny zachęcał wiernych, aby wpatrywali się w Maryję i św. Józefa naśladując ich w życiu codziennym. - Niech św. Józef wyprasza nam postawę prawdy i miłości, abyśmy nadali swoim czynom pokutnym i praktykom religijnym przewodnią wartość. Prośmy, żeby wszystko było zanurzone w miłości miłosiernej, z której korzystamy i żyjemy w naszej codzienności otwierając nasze serca na Boże przebaczenie. Niech św. Józef i jego małżonka będą najlepszymi przewodnikami na drodze naszego życia - powiedział biskup.

 

Praca sołtysów ma wyjątkowy charakter, ponieważ szef sołectwa jest zarówno gospodarzem jak i przedstawicielem wsi, którego mieszkańcy darzą zaufaniem. Na co dzień zajmują się sprawami lokalnych społeczności, starając się rozwiązywać problemy i mobilizować do działania. - Po to sołtysi z wielkopolski po raz kolejny przyjechali do Świętego Józefa, żeby podziękować za siły i energię, które otrzymują w codziennej pracy. Sołtysi w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa zapragnęli przybyć do patrona, aby powierzyć mu swoje troski - dodaje Krzysztof Grabowski.

Po mszy świętej, sołtysi złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem świętego Jana Pawła II. Druga część spotkania odbyła się w Hali Sportowo-Widowiskowej w Stawiszynie. Tam podziękowania i życzenia sołtysom złożył m.in. inicjator pielgrzymki Edward Janiak - Ordynariusz Diecezji Kaliskiej.

 

Sołtys musi przede wszystkim potrafić rozmawiać ze swoimi mieszkańcami, on często jest powiernikiem ich spraw, codziennych problemów. Sołtys jest liderem tej małej społeczności. Wielkopolskie wsie dzięki środkom z różnych programów pięknieją, są coraz nowocześniejsze. Ale te inwestycje, wszystkie działania w bardzo dużym stopniu zależą od zaangażowania sołtysa, jego wizji rozwoju wsi – powiedział Jarosław Maciejewski - Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego.

 

Część artystyczną, podczas spotkania w Stawiszynie zaprezentowała Estrada Regionalna "Równica" z Ustronia w Beskidzie Śląskim.

Sołtysi, którzy przybyli do Świętego Józefa, dziękując za organizację tego wspólnego spotkania już zapowiedzieli chęć udziału w kolejnej pielgrzymce w przyszyły roku.

Poza Wicemarszałkiem Grabowskim pielgrzymkę współorganizował również Piotr Walkowski – Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Jarosław Maciejewski - Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego oraz Justyna Urbaniak - Burmistrz Stawiszyna.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE