Reklama

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej przedłużone

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej przedłużone - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś przypada 11. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęli między innymi prezydent Lech Kaczyński oraz jego małżonka Maria. Mimo upływu lat, dokładne okoliczności zdarzenia wciąż pozostają niewyjaśnione.

Jak przekazał zespół prasowy Prokuratury Krajowej, w sprawie katastofy smoleńskiej, do której doszło 11 lat temu, nadal prowadzone są czynności dowodowe w zakresie przyczyn katastrofy samolotu TU154m o numerze 101. Nad sprawą pracują także biegli różnych specjalności.

"Na potrzeby badań sporządzono model przestrzenny wraku Tupolewa. Model ten opracowano przy zastosowaniu techniki fotogrametrycznej na podstawie dokumentacji fotograficznej i sferycznej, wykonanej podczas uzupełniających oględzin wraku tego samolotu w latach 2018 -2019 w Smoleńsku" - informuje Prokuratura Krajowa.

Jak przekazuje prokuratura ponownie poddano badaniu telefony, kamery oraz aparaty fotograficzne zabezpieczone na miejscu zdarzenia, przy wykorzystaniu oprogramowania, pozwalająego na odczytanie danych w nich zawartych. Prowadzono również inne czynności procesowe, polegające m.in. na przesłuchaniach kilkudziesięciu świadków, oględzin miejsc i rzeczy.

 Zespół Śledczy Nr 1 systematycznie kieruje do właściwych organów Federacji Rosyjskiej ponaglenia dotyczące wykonania niezrealizowanych dotychczas wniosków o udzielenie międzynarodowej pomocy prawnej. Wnioski te, które kierowane były także w ostatnich miesiącach dotyczyły m.in. dodatkowych oględzin wraku samolotu, z udziałem polskich prokuratorów i specjalistów oraz biegłych z Międzynarodowego Zespołu Biegłych. Prokuratura wnioskowała również o zwrot wraku. Brak pozytywnego rozpoznania polskich wniosków przez władze rosyjskie uniemożliwia realizację istotnych dla postępowania czynności procesowych" - czytamy w kounikacie prasowym na stronie internetowej prokuratury.

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone do 31 grudnia 2021 roku.

- W kwietniu 2010 roku nasza ojczyzna poniosła olbrzymią stratę. To była największa tragedia w powojennej historii Polski. Wszystkie osoby, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, na czele ze śp. prezydentem Lechem Kaczyńskim oraz jego małżonką Marią Kaczyńską, na zawsze pozostaną w naszej pamięci - napisał dziś na swoim profilu na Facebooku wojewoda Michał Zieliński.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy