Przy skrzyżowaniu ulic Garbary, Małe Garbary i Stawnej ruszyła rewitalizacja skweru po dawnym klasztorze dominikanów. Teren wpisany do rejestru zabytków ma odzyskać dawny charakter i służyć mieszkańcom jako miejsce odpoczynku.
Historia skweru po klasztorze dominikanów w Poznaniu sięga początków miasta
Dzisiejszy skwer to pozostałość po osadzie św. Gotarda - miejscu kluczowym dla średniowiecznego rozwoju Poznania. Osada powstała w XII wieku przy kościele św. Gotarda, wzdłuż ważnego szlaku handlowego prowadzącego z Westfalii na Ruś.W 1244 roku książęta Przemysł I i Bolesław Pobożny sprowadzili tu dominikanów, którzy założyli klasztor najprawdopodobniej w miejscu wcześniejszej świątyni. Po lokacji Poznania w 1253 roku osada i klasztor znalazły się w granicach miasta.
Więcej o tym miejscu można przeczytać w książce „Osada Świętego Gotarda w Poznaniu. Historia i dziedzictwo” dostępnej w Wydawnictwie Miejskim Posnania.
Jak wyglądać będzie nowe oblicze skweru dominikanów?
Nowa aranżacja skweru zakłada m.in. zasadzenie cisów oraz założenie trawnika w miejscu dawnego wirydarza, czyli klasztornego ogrodu. Powstaną naturalne alejki spacerowe, ławki i kosze na śmieci. Projekt przewiduje też uporządkowanie przestrzeni oraz rewaloryzację pozostałości murów klasztornych.Całościowy nadzór nad inwestycją sprawuje Miejski Konserwator Zabytków. Oczekuje się, że nowy skwer stanie się nie tylko miejscem wypoczynku, ale i przypomnieniem o bogatej historii Poznania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.