reklama

Skarb ze Słuszkowa. Historyczne monety na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Kalisza

Skarb ze Słuszkowa. Historyczne monety na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie - Zdjęcie główne

Skarb ze Słuszkowa. Historyczne monety na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie | foto Urząd Miasta Kalisza

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa Zamku Królewskim w Warszawie można podziwiać unikatowe monety - znane jako Skarb ze Słuszkowa w powiecie kaliskim. To najliczniejszy zbiór monet w Polsce i jednocześnie najliczniejszy skarb denarów krzyżowych na świecie.
reklama

Zbiór monet - będący największym skarbem denatów krzyżowych na świecie - odkryto w 1935 roku w Słuszkowie, wiosce położonej 23 kilomoetry na północny wschód od Kalisza.

Skarb ze Słuszkowa odnaleziono w 1935 roku. To najliczniejszy zbiór monet w Polsce

Na monety natrafiono na nie przypadkiem - podczas prac polowych. 

Jego ukrycie można wiązać z walką o tron w pierwszej dekadzie XII w., między Bolesławem Krzywoustym, a jego bratem Zbigniewem. Skarb został zakopany prawdopodobnie w czasie tej wojny (której jednym z epizodów było zdobycie kaliskiej warowni przez Bolesława w roku 1106) - czytamy na stronie internetowej Miasta Kalisza. 

W momencie odnalezienia zbioru, jego wielkość oszacowano na 20 tysięcy monet wraz z ozdobami i złomem srebrnym. Do dziś nie udało się ustalić, kto był właścicielem znaleziska. 

reklama

Znaleziony przed II wojną depozyt dla nauki polskiej pozyskał w 1958 r. archeolog z Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN - Krzysztof Dąbrowski. Udało się odkupić ponad 12 tysięcy monet i kilkadziesiąt fragmentów ozdób (część zabytków została przez znalazców rozdana, bądź przetopiona na obrączki). Warto zwrócić uwagę na największy zbiór niezwykle rzadkich monet palatyna Władysława Hermana - Sieciecha, w ilości 122 sztuk (ze 150 znanych w ogóle), jak również na denary krzyżowe wybijane w kaliskiej mennicy księcia Zbigniewa - przypomina kaliski magistrat. 

Warto zaznaczyć, że podczas wykopalisk w 2020 roku, archeolodzy z Muzeum Narodowego w Warszawie i Zamku Królewskiego natrafili na jeszcze jeden depozyt datowany na przełom XI i XII w. Zawierał m.in. około 6,5 tysiąca monet oraz biżuterię - dwie złote obrączki i pierścionki.

reklama

Na jednej z obrączek umieszczono zdanie zapisane cyrylicą - „Panie pomóż służebnicy swojej Marii”. Wszystko wskazuje na to, że drugi skarb ze Słuszkowa jest powiązany z pierwszym znaleziskiem - informuje urząd miasta. 

Skarb ze Słuszkowa na wystawie na Zamku Królewskim w Warszawie

Monety ze zbioru można oglądać na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie.

Ekspozycja towarzyszyła konferencji "Emocje odkryć. Stare i nowe znaleziska w numizmatyce", która odbyła się 7 i 8 grudnia. W wydarzeniu uczestniczyła także delegacja Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej - informuje kaliski magistrat. 

Wystawa jest czynna do 10 marca 2024 r. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama