Stanowisko Rzecznika Praw Uczniowskich w Poznaniu funkcjonuje od czerwca 2023 roku i powstało z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta.
W wyniku konkursu tę funkcję objęła Agata Dawidowska - radczyni prawna, prowadząca własną kancelarię, która wcześniej udzielała porad dla rodziców i prowadziła blog o prawach dziecka.
Z perspektywy czasu wiemy już na pewno, że powołanie Rzecznika Praw Uczniowskich było bardzo dobrą decyzją - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Dzieci i młodzież muszą czuć wsparcie w szkole, wiedzieć, że nie są pozostawieni ze swoimi problemami sami sobie. Rzecznik Praw Uczniowskich już od półtora roku służy im radą i pomocą, a także wiedzą merytoryczną w zakresie ich praw, ale i - nie zapominajmy o tym - obowiązków.
Czym zajmuje się Rzeczniczka Praw Uczniowskich w Poznaniu?
Rzeczniczka Praw Uczniowskich ma za zadanie informować uczniów o ich prawach i obowiązkach oraz interweniować w sytuacjach, gdy są pokrzywdzeni. Monitoruje również przestrzeganie praw ucznia w poznańskich szkołach, a wyniki swoich analiz przekazuje władzom miasta oraz radnym miejskim i młodzieżowym.
W mojej pracy spotykam się z uczniami, których prawa zostały naruszone. To doświadczenie może wywołać szereg trudnych emocji i stanów psychicznych. Ochrona praw uczniowskich to nie tylko kwestia formalna, ale fundament zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Wspierając młodych ludzi i chroniąc ich prawa, możemy pomóc im uniknąć poważnych problemów emocjonalnych i psychicznych. To inwestycja w ich przyszłość i zdrowie naszych społeczności szkolnych - tłumaczy Agata Dawidowska, Rzeczniczka Praw Uczniowskich w Poznaniu.
Setki spraw, mediacje i warsztaty
Biuro poznańskiej Rzeczniczki Praw Uczniowskich zajęło się blisko 500 sprawami, dotyczącymi organizacji szkół, naruszeń praw uczniów i przypadków krzywdzenia młodych ludzi. Agata Dawidowska działała w 108 placówkach, współpracując z dyrekcją i specjalistami.
Spora liczba spraw dotyczyła przemocy rówieśniczej, w szczególności tej w przestrzeni cyfrowej. Nękanie w sieci łączy się z prawem do ochrony wizerunku. To także ważny element moich kampanii i rozmów z uczniami - tłumaczy Agata Dawidowska.
Przez 1,5 roku rzeczniczka odbyła blisko 100 dyżurów, 60 spotkań indywidualnych, setki konsultacji oraz zorganizowała 300 dyżurów psychologów, w tym dla uczniów zza wschodniej granicy.
Prowadziła także mediacje i szkolenia, organizując ponad 60 spotkań interwencyjnych i 15 warsztatów o prawach uczniów. Aktywnie angażowała się w życie szkolnych społeczności, współorganizując Kongres Samorządów Uczniowskich i działania integracyjne.
W jaki sposób można uzyskać pomoc?
Biuro Rzeczniczki Praw Uczniowskich mieści się w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 przy Szkole Podstawowej nr 90 - ul. Chociszewskiego 56.Stałe dyżury odbywają się tam w środy w godz. 15.00-17.00, a w razie potrzeby - także w innych terminach.
Raz w miesiącu rzeczniczkę można spotkać w Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44) oraz na Wydziale Prawa UAM (al. Niepodległości 53), gdzie współpracuje ze studentami w ramach Kliniki Prawa.
Wizyty wymagają wcześniejszego umówienia.
Z rzeczniczką można skontaktować się:
- pisząc na adres e-mail: rpu@rpu.poznan.pl
- dzwoniąc pod numer telefonu: 600 00 19 89 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00 - 15.00)
Kontaktować się również można poprzez media społecznościowe: Facebook, Instagram.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.