Reklama

Ruszył kolejny konkurs na pomnik upamiętniający wypędzenia Wielkopolan

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: arch. poznan.pl

Ruszył kolejny konkurs na pomnik upamiętniający wypędzenia Wielkopolan - Zdjęcie główne

Pomnik ma stanąć w parku im. Karola Marcinkowskiego - gdzie znajduje się obecnie pamiątkowa płyta | foto arch. poznan.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ruszył kolejny - już drugi - konkurs na projekt pomnika Wypędzonych Wielkopolan, który miałby stanąć w parku im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Władze stolicy Wielkopolski ogłosiły niedawno kolejny konkurs związany z projektem pomnika Wypędzonych Wielkopolan. Przypomnijmy: to będzie już drugie podejście władz Poznania w ciągu ostatnich kilku lat – być wyłonić ostateczny kształt monumentu.

Zgodnie z założeniami – ma on stanąć w parku Karola Marcinkowskiego przy zbiegu ulic Towarowej i Powstańców Wielkopolskich – gdzie obecnie znajduje się tylko pamiątkowa płyta.

– To niezwykle ważna inicjatywa – komentuje pleszewianin Daniel Rossa, który w ubiegłym roku – jako jedyny mieszkaniec spoza Poznania – wziął udział w projekcie realizowanym przez stolicy Wielkopolski - związanym z nakręceniem filmu o wypędzonych Wielkopolanach.

Wstępny projekt pomnika zakłada umieszczenie na nim napisu: „Wielkopolanom wypędzonym, ograbionym, uwięzionym, zamęczonym przez Niemców podczas okupacji Polski w latach 1939-1945”.

– Słowa są tu bardzo ważne. Osobiście wypowiadam się od dawna, że nie powinno być tam wyrażenia „wysiedleni”. Bo podczas wojny wysiedlani byli także ci, którzy podpisali volkslistę – oni wysiedlani byli z gorszego na lepsze. My – wypędzeni – często cudem unikaliśmy śmierci, przewożeni w bydlęcych wagonach w niewiadome… - opowiada mężczyzna.

– Aresztowani, wypędzeni, deportowani, uwięzieni, wymordowani Wielkopolanie – to słuszne określenia dla tego pomnika – zaznacza na koniec Daniel Rossa.

Czy pomnik ostatecznie stanie w stolicy Wielkopolski? Jak informują władze Poznania, konkurs na projekt trwa do 13 sierpnia. Pula nagród dla biorących udział w konkursie pomnika wynosi 80 tys. zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy